Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowy wniosek RSP-CZ dotyczący świadczenia postojowego. Zmiany Tarczy 4.0

Iwona Maczalska 23.06.2020 11:02 (aktualizacja: )

Tarcza antykryzysowa 4.0, która aktualnie czeka na podpis prezydenta, wprowadza również zmiany do świadczenia postojowego. Nowe przepisy obejmą w szczególności zleceniobiorców, którzy będą mogli składać indywidualnie wnioski o świadczenie postojowe, na druku RSP-CZ.

» Wyższy limit przychodów dla wniosków o świadczenie postojowe złożonych w czerwcu, lipcu i sierpniu

Po długich pracach przepisy nowej Tarczy antykryzysowej 4.0 nazwanej ustawą z dnia 19 czerwca o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 – została w piątek przyjęta przez Sejm. Wśród licznych zmian znaleźć tam można również przepisy dotyczące świadczenia postojowego.

» Wniosek o świadczenie postojowe w lipcu

Zleceniobiorcy zawnioskują o postojowe samodzielnie

W myśl zmian wprowadzonych Tarczą 4.0, w sytuacji gdy zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o przyznanie świadczenia postojowegozleceniobiorca będzie miał możliwość samodzielnego wnioskowania. Wystarczy, że złoży we własnym imieniu stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aby to zrobić musi jednak spełnić kilka warunków:

  • zleceniodawcę albo zamawiającego musiał dotknąć przestój bezpośrednio spowodowany epidemią COVID-19,
  • umowa ze zleceniobiorcą będzie musiała zostać zawarta przed dniem 1 kwietnia 2020 roku oraz,
  • osiągnięcie przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku mniejszego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Aktualnie wysokość dla wniosków złożonych w czerwcu, lipcu i sierpniu wynosi 15 994,41 zł, natomiast dla wniosków składanych w kwietniu i maju - 15 595,74 zł).

» Sprawdź w PUE status swojego wniosku o wypłatę świadczenia postojowego

Wniosek o postojowe zleceniobiorcy na nowym druku RSP-CZ

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przygotowaniem nowego wniosku RSP-CZ, który skierowany będzie wyłącznie dla zleceniobiorców, wnioskujących o świadczenie postojowe samodzielnie, we własnym imieniu. Będzie można go znaleźć w Platformie Usług Elektronicznych PUE.

Wniosek RSP-CZ tylko elektronicznie

Zleceniobiorcy zainteresowani wnioskowaniem o świadczenie postojowe na nowych zasadach, będą musieli założyć konto w PUE. Złożenie wniosku RSP-CZ będzie możliwe wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Nie będzie już możliwe, jak miało to miejsce dotychczas, złożenie tradycyjnego, papierowego wniosku drogą pocztową, ani w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Ustawa antykryzysowa tzw. Tarcza 4.0 czeka aktualnie na podpis prezydenta. Po podpisaniu zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepis regulujący wnioskowanie o postojowe na nowych zasadach przez zleceniobiorców wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy. 

Świadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT