Nowe wzory deklaracji SD-3, SD-3/A oraz PCC-3 i PCC-3/A

Iwona Maczalska 03.09.2014 09:00 (aktualizacja: )

Od września obowiązują nowe wzory druków od spadków i darowizn SD-3 i SD-3/A, a także druków dotyczących czynności cywilnoprawnych PCC-3 i PCC-3/A.

Podatek od spadku

1 września 2014 roku weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Finansów: rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych(Dz.U. 2014 poz. 940) oraz rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn(Dz.U. 2014 poz. 939).

Za sprawą rozporządzeń od 1 września zmianie uległy wzory:

  • Deklaracji PCC-3 - w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • Informacji PCC-3/A - o pozostałych podatnikach,
  • Deklaracji SD-3 - zeznanie podatkowe o nabyciu przeczy lub praw majątkowych,
  • Informacji SD-3/A - o pozostałych podatnikach.

 

Podatek od darowizny


Deklaracje SD-3 i PCC-3 w portalu podatkowym e-Podatki

Rozporządzenia zmieniające Ministra Finansów są odpowiedzią na planowane już od dawna uruchomienie portalu podatkowego e-Podatnik, który umożliwi składanie deklaracji SD-3, SD-3/A oraz PCC-3, PCC-3/A drogą elektroniczną. Obecnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej złożyć można jedynie deklarację SD-3, SD-Z2 i SD-2.

Możliwość załatwienia spraw z zakresu podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej za pomocą portalu e-Podatki będzie możliwa od połowy marca 2015 roku.

Nowe wzory deklaracji obowiązują od 1 września 2014 roku. Dotychczas obowiązujące formularze będzie można wykorzystywać do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 roku.

Iwona Maczalska,
PIT.pl