Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowe druki ZUS DRA i RCA do rocznego rozliczenia zdrowotnej. ZUS tłumaczy, co ważnego się zmieniło

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej na nowych drukach ZUS DRA i ZUS RCA. ZUS publikuje nowe druki i wyjaśnia, co ważnego się w nich zmieniło oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wypełniania.

» Ekspert o rozliczeniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców za 2022 r

Tylko do 22 maja przedsiębiorcy mają czas na dokonanie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Warto pamiętać, że rozliczenia dokonujemy na zmienionych drukach ZUS. Nowe druki zostały bowiem dostosowane do możliwości rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

» Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022 na nowych drukach ZUS DRA i RCA

Pobierz nowe druki ZUS DRA i ZUS RCA

Nowe druki zaczęły obowiązywać 1 maja za sprawą Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (Dz.U. 2023 poz. 258). Można je pobrać poniżej:

 

ZUS DRA do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

ZUS DRA od 1 maja

Źródło: rcl.gov

 

ZUS RCA do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

ZUS RCA od 1 maja

Źródło: rcl.gov

 

ZUS DRA i RCA od 1 maja. Ważne zmiany

Kluczową zmianą dla której zostały przygotowane kolejne już, nowe wersje druków ZUS DRA i ZUS RCA, jest konieczność rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Co ważnego zmieniło się w samych drukach?

Jak tłumaczy ZUS ,, Zmodyfikowano bloki „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”: XII w ZUS DRA i III.F w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

W odniesieniu do skali podatkowej dodano pole dotyczące kwoty należnego podatku za rok, którego dotyczy rozliczenie roczne. Pole to wypełniają wyłącznie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które korzystały z możliwości obniżania składki do wysokości zaliczki na podatek za poszczególne miesiące.

Dodano także pola dotyczące informacji o zmianie formy opodatkowania na podstawie przepisów szczególnych [3], tj. od 1 stycznia albo od 1 lipca 2022 r.

 

Jak wypełnić ZUS DRA i RCA za kwiecień 2023

Przedsiębiorcy dokonają rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za pośrednictwem dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA za kwiecień 2023 roku.

Rozliczenie roczne przekazać należy w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

  • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo,
  • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli przedsiębiorca opłaca składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Więcej o tym, jak krok po kroku rozliczyć ZUS DRA i RCA w artykule,,Jak wypełnić ZUS DRA i RCA za kwiecień 2023? Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022". 

 

Roczne rozliczenie zdrowotnej w wersji elektronicznej lub papierowej

Najprościej i najszybciej dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne można w formie elektronicznej. Nowe wersje ZUS DRA i ZUS RCA wypełniać można zarówno w programie PŁATNIK, jak i za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE.

Niektórzy płatnicy mogą rozliczyć zdrowotną w formie papierowej. Ta możliwość dotyczy jednak wyłącznie płatników składek, którzy rozliczali składki wyłącznie za siebie albo zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż 5 ubezpieczonych – w sytuacji, jeśli nie korzystają oni z elektronicznej formy przekazywania dokumentów.

Składka zdrowotnaZUS