Nie wyręczy Cię już pracodawca. Dochody w PIT za 2017 rok rozliczysz wyłącznie sam

Iwona Maczalska 21.12.2017 11:00 (aktualizacja: )

Dochody za 2017 rok będziemy od stycznia 2018 r. rozliczać inaczej niż w latach ubiegłych. Wynika to m.in. z wycofania druków PIT-12 i PIT-40, co w konsekwencji uniemożliwi dokonywanie rozliczenia PIT przez pracodawców.

Dochody w PIT za 2017 rok rozliczysz wyłącznie sam. Nie wyręczy Cię już pracodawca

Dochody w PIT za 2017 rok rozliczysz wyłącznie sam. Nie wyręczy Cię już pracodawca / FORUM

W ubiegłorocznych rozliczeniach PIT podatnik, który nie chciał dokonywać samodzielnego rozliczenia swoich dochodów, mógł skorzystać z pomocy pracodawcy. W tym celu do 10 stycznia składał oświadczenie PIT-12, które zobowiązywało pracodawcę do wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym rocznego rozliczenia PIT za pracownika. Odbywało się to na deklaracji PIT-40.

W 2018 roku nie złożysz PIT-12 i PIT-40

W 2018 roku pracownik nie będzie miał już możliwości złożenia druku PIT-12, bowiem został on całkowicie wycofany. W konsekwencji pracownik nie poprosi już pracodawcy o pomoc w rozliczeniu swoich dochodów.

Dochody za 2017 rok pracownik będzie mógł rozliczyć w dwojaki sposób. Albo samodzielnie albo za pośrednictwem urzędu skarbowego. Aby skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy podatnik będzie zobowiązany najpierw do wypełnienia wielostronicowego wniosku PIT-WZ, a następnie po otrzymaniu wypełnionej deklaracji PIT z urzędu skarbowego – samodzielnie ją skontrolować i odesłać do urzędu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi zasadami rozliczania zeznań PIT za 2017 rok za pośrednictwem urzędu skarbowego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule ,,za 2017 r. nie rozliczy Cię już pracodawca, a zwrot podatku może trwać dłużej niż obecnie”.

Iwona Maczalska, PIT.pl