Nie trzeba żadnych wyjaśnień do US, jeśli JPK_VAT wyślemy do 2 września

Katarzyna Sudaj 27.08.2019 14:51 (aktualizacja: )

MF "wydłużyło" termin na wysyłkę plików JPK_VAT za lipiec o tydzień. Jeśli do poniedziałku 2 września JPK trafi do KAS, to nie trzeba składać w US żadnych wyjaśnień dotyczących przekroczenia terminu.

» MF: nie będzie konsekwencji za JPK po terminie. Niesmak pozostanie

Po twitterowych zapowiedziach rzecznika prasowego MF z poniedziałkowego wieczoru o braku konsekwencji za nieterminowe złożenie plików JPK_VAT za lipiec, nareszcie pojawił się oficjalny komunikat zamieszczony na stronie resortu finansów.

Potwierdzono w nim, że nie będzie kar za wysyłkę JPK_VAT za lipiec po terminie, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r. 

Przypomnijmy, że kłopoty z wysyłką JPK_VAT były związane z wymianą certyfikatów kluczy publicznych dla środowiska produkcyjnego JPK, o której za późno zostały poinformowane firmy odpowiedzialne za wdrożenie ich w programach księgowych. Tym samym pliki wysyłane od piątku 23 sierpnia technicznie nie przechodziły weryfikacji przy wysyłce i nie można było ich dostarczyć do KAS.

Jednocześnie MF podkreśla, że podatnicy, którzy wyślą JPK_VAT za lipiec do 2 września br., nie muszą składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych. To reakcja na informację zawartą w indywidualnych odpowiedziach kierowanych przez KAS do osób lub biur rachunkowych, które w poniedziałek 26 sierpnia złożyły mailowe skargi do MF na zaistniały bałagan tu przed ustawowym terminem wysyłki JPK_VAT. Najwyraźniej ktoś dostrzegł absurd tej sytuacji i skalę problemu, bo większość podmiotów zobowiązanych do złożenia JPK_VAT miało z tym problemy. Pisma z wyjaśnieniami od podatników zalałyby urzędy skarbowe. Wystarczą gorzkie słowa krytyki oceniające działania resortu finansów z tak istotną zmianą certyfikatu tuż przed końcem okresu wysyłki JPK.

JPK Jednolity Plik Kontrolny