MF: nie będzie konsekwencji za JPK po terminie. Niesmak pozostanie

Katarzyna Sudaj 26.08.2019 20:40 (aktualizacja: )

Z powodu zmiany certyfikatu klucza do wysyłki JPK_VAT tuż przed ustawowym terminem wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego za lipiec i trudności z przekazaniem pliku w poniedziałek 26 sierpnia, resort finansów nie będzie karał za pliki JPK_VAT dostarczone po terminie.

Poniedziałek 26 sierpnia był (a dla niektórych nadal jest) burzliwym dniem. To ustawowy termin na przekazanie plików JPK_VAT za lipiec, czyli dodatkowe obowiązki wielu biur rachunkowych. Jednak od samego rano wielu księgowych napotkało problemy przy wysyłce JPK_VAT. Uwag i zgłoszeń do resortu finansów musiało być tak wiele, że około południa na stronie MF pojawił się komunikat tłumaczący przyczynę utrzymywania się statusu 120: "Sesja została poprawnie zakończona. Dane zostały poprawnie zapisane. Trwa weryfikacja dokumentu."

Wszystko dlatego, że tuż przed weekendem Ministerstwo Finansów udostępniło nowy certyfikat klucza publicznego dla środowiska produkcyjnego JPK. Komunikat technicznych MF datowany jest na piątek 23 sierpnia br. (ukazał się w godzinach popołudniowych) - po zakończonej nocnej aktualizacji związanej z wymianą certyfikatu klucza publicznego.

W poniedziałek rano zaczęły się kłopoty

Jak słusznie zauważają komentujący na twitterze - zmiana certyfikatu wykonana przez MF to jedno. Kolejny krok to dostosowanie oprogramowanie używanego w biurach rachunkowych do nowych wymogów - a na to potrzeba czasu i pracy programistów w firmie dostarczających aplikacji księgowe - by dostosować oprogramowanie, a potem działania informatyków - którzy zaktualizują program w danym komputerze. Pamiętajmy, że polityka firmy może nie pozwalać księgowemu na samodzielne pobranie i instalację aktualizacji.

brak-czasu-na-aktualizacje-JPK_VAT

Źródło: komentarz do tweeta twitter.com/Pawel_Jurek

Wzburzenie księgowych rosło

Z każdą godziną robiło się coraz bardziej nerwowo. W poniedziałek rano okazywało się, że pliki JPK_VAT wysłane przed weekendem pokazują się w systemie z błędem 414 jako niedostarczone.

Źródło: komentarze czytelników na profilu PIT.pl na FB

Niektóre osoby ze środowiska księgowych napisały nawet oficjalną skargę do Ministerstwa Finansów na zaistniałą sytuację, gdy tuż przed ustawowym terminem wysyłki zmienia się narzędzie potrzebne do jej realizacji, powodując problemy techniczne.

Skarg i zgłoszeń musiało być naprawdę dużo, bo ok godz. 18 wieczorem Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek ogłosił na swoim twitterze, że nie będą wyciągane konsekwencje za pliki JPK_VAT za lipiec przekazane po terminie.

pawel-jurek-tweet

Źródło: twitter.com/Pawel_Jurek

Choć uspokoiło to wielu zdenerwowanych księgowych, to emocje nadal nie opadły i negatywna ocena zmian wprowadzanych na ostatnią chwilę będzie jeszcze długo wybrzmiewała w komentarzach w internecie. Czytelnicy domagają się konsekwencji wobec urzędnika, który jest odpowiedzialny za taką nierozsądną opieszałość.

konsekwencji -brak

Źródło: komentarz do tweeta twitter.com/Pawel_Jurek

Inni słusznie czują się lekceważeni i żądają zwykłego słowa "przepraszam" za to niepotrzebne zamieszanie.

przepraszam

Źródło: komentarz do tweeta twitter.com/Pawel_Jurek

lekcewazenie-ksiegowych

Źródło: komentarz do tweeta twitter.com/Pawel_Jurek

Słusznie zauważono, że to nie tylko niepotrzebne nerwy i zamieszanie, ale praca w nadgodzinach w weekend programistów z firm komputerowych spieszących dostosować księgowe oprogramowanie do nowego certyfikatu, nerwowa aktualizacja programów w biurach rachunkowych i firmach (o ile z nią zdążono w poniedziałek), a na końcu działania księgowych, by zdążyć wysłać przed północą pliki JPK_VAT za lipiec.

[aktualizacja godz. 23:53]: Aby uniknąć kary za JPK_VAT po terminie, Z-ca Szefa KAS radzi wysłać do swojego US informację z wyjaśnieniem przyczyny opóźnienia.

JPK Jednolity Plik Kontrolny