Nie podpisałeś swojego PIT-a? Twoja deklaracja jest nieważna!

10.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Iwona Karkus

Do końca terminu składania rocznych rozliczeń PIT zostały ostatnie 3 tygodnie. Nawet jeśli rozliczenie z fiskusem mamy już dawno za sobą, warto zastanowić się, czy swoją deklarację złożyliśmy prawidłowo.

Podatnik ma możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym na dwa sposoby. Może zrobić to w sposób tradycyjny, ręcznie wypełniając papierowy formularz a następnie wysłać go, lub osobiście złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, bądź wypełnić elektroniczny formularz i wysłać go przez internet za pomocą specjalnego programu, do rządowego systemu e-deklaracje.gov.pl. Oba sposoby są poprawne, składając jednak deklarację w sposób tradycyjny, należy zwrócić szczególną uwagę na istotny element, bez którego nasza deklaracja nie zostanie przyjęta i zaakceptowana przez fiskusa - na złożenie podpisu na deklaracji. Choć obowiązek rozliczania się z fiskusem istnieje nie od dziś, to niestety ciągle jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez podatników preferujących tradycyjne rozliczenia jest niezłożenie podpisu pod wypełnioną deklaracją.

Zapraszamy na bezpłatne dyżury
podatkowe
. Kolejne konsultacje
już 15 kwietnia.

E-deklaracja ważna bez podpisu, deklaracja tradycyjna już nie

Składając swój PIT za pomocą elektronicznej formy rozliczenia,  podatnik może liczyć nie tylko na oszczędność czasu, lecz także może korzystać z pewnych udogodnień jakim jest brak obowiązku składania swojego podpisu na niektórych deklaracjach PIT. Są nimi PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Niestety możliwości tej nie mają podatnicy składający deklarację papierową. Forma ta automatycznie nakłada na podatnika obowiązek własnoręcznego podpisania deklaracji.

Warto podkreślić, że niepodpisane rozliczenie PIT nawet jeśli zostało złożone w terminie nie powoduje żadnych skutków prawnych, a więc w świetle prawa jest nieważne. Oznacza to, że podatnik, który popełnił taki błąd w swojej deklaracji zmuszony będzie wypełnić swoją deklarację jeszcze raz w właściwym dla siebie urzędzie skarbowym.

Wspólne rozliczenie PIT - który z małżonków składa podpis na deklaracji?

Podatnicy rozliczający się wspólnie nie są zobowiązani do wspólnego składania swoich podpisów na deklaracji. Złożenie podpisu przez jednego z małżonków oznacza skuteczne złożenie wniosku i nie będzie wymagało składania korekty. Należy jednak pamiętać, że współmałżonek podpisuje taką deklarację pod rygorem odpowiedzialności w sytuacji braku zgody drugiego współmałżonka.

Iwona Karkus
PIT.pl

Nie rozliczyłeś jeszcze PIT-a? Zrób to już dziś z PIT.pl

Zostały ostatnie trzy tygodnie na złożenie w Urzędzie Skarbowym rocznego rozliczenia PIT. Nie zwlekaj dłużej ! Już dziś pobierz darmowy program do rozliczeń rocznych za 2012 rok a następnie w sposób szybki i prosty złóż swojego PIT-a.

Deklaracje: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39,
wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl