Nie działa poprawnie PIT-28 z e-deklaracje.gov.pl Ministerstwa Finansów

Katarzyna Sudaj

Zostały ostatnie dni na rozliczenie ryczałtu za 2020 roku na formularzu PIT-28, a podatnicy alarmują, że zeznanie udostępnione przez KAS i MF ma błędy albo nie działa prawidłowo. Podpowiadamy rozwiązanie. Rozlicz PIT-28 już teraz w programie e-pity.

Nie działa PIT-28 z e-deklaracje.gov.pl Ministerstwa Finansów
Źródło: shutterstock.com

Nieaktywna część N deklaracji PIT-28 wyliczająca podatek za grudzień

Napisał do nas czytelnik zaniepokojony brakiem działającego poprawnie druku PIT-28 (wersja 23) do rozliczenia za 2020 rok z prośbą, aby ostrzec innych podatników prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ryczałtu (druk PIT-28):

„… udostępniony przez KAS PIT-28 zarówno w e-deklaracjach, jak i w postaci aktywnego formularza, jest nie nadający się do użytku i by wstrzymali się z jego wypełnianiem. Nieaktywna jest cała sekcja N /screen w załączeniu/ dotycząca wpłaconych zaliczek i wyliczająca podatek za grudzień. Wczoraj po godzinie i 28 minutach wysłuchiwania melodyjek, miła Pani z KIS (infolinia Krajowej Informacji Skarbowej - dop. red.) powiedziała, że mają błąd i tyle. Nie ma możliwości złożyć tego poprawnie, a formularz mimo pominięcia tej sekcji, wskazuje że wszystko wypełniono prawidłowo. Sytuacja się nie zmieniła do teraz.” (godz. 8:50 - dop. Red.)


Źródło: korespondencja własna PIT.pl

» PIT-28 nie złoży się automatycznie w usłudze Twój e-PIT

Interaktywny druk PIT-28 na stronie e-deklaracje.gov.pl

Sprawdziliśmy i rzeczywiście, są jakieś utrudnienia. Po pierwsze, niech podatników nie zwiedzie pierwszy komunikat, jaki pojawi się na e-deklaracje.gov.pl po wybraniu druku PIT-28 (23): "Proszę czekać ..." :


Źródło:  screen z www.podatki.gov.pl

Pierwszy odruch to faktycznie czekać... ale nie ma na co. Trzeba samodzielnie pobrać druk pdf klikając w prawym górnym rogu w ikonkę "pobierz". Dopiero wtedy załaduje się interaktywny plik pdf z formularzem PIT-28 za 2020 rok. I faktycznie w części N formularza można postawić kursor, ale już nie można wpisać żadnych wartości zaliczek w poz. 162-174deklaracji PIT-28(23).


Źródło: screen z druku interaktywnego PIT-28 MF

Mamy informację, że wczoraj i dziś zarówno podatnicy indywidualni jak i instytucje zgłaszały problemy z drukiem PIT-28 do służb skarbowych. 

PIT-28 za 2020 rok tylko do poniedziałku 1 marca 2021

Czasu coraz mniej. Podatnicy zobowiązani do rozliczenia się na druku PIT-28 za 2020 roku muszą to zrobić najpóźniej w poniedziałek 1 marca do północy. Skoro w tej chwili nie ładuje się formularz na e-deklaracje.gov.pl i nie działa druk interaktywny PIT-28, to jedyną opcją jest wysyłka za pośrednictwem programów komercyjnych do rozliczeń rocznych. Redakcja PIT.pl rekomenduje darmowy program e-pity 2020 lub skorzystanie z płatnych druków interaktywnych PIT-28(23).

Jakimś wyjściem dla osób fizycznych rozliczających prywatny najem np. mieszkań opodatkowany na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego jest też poszukanie swojego rozliczenia PIT-28 w usłudze Twój e-PIT. Zaleca się jednak starannie zweryfikować przygotowaną deklarację.

» Błędy w naliczaniu ulgi na dzieci w Twój e-PIT

RyczałtRozliczenie rocznePłatnik PITTwój e-PITHOT