Nie dostałeś jeszcze PIT-11? Nie czekaj. Znajdź go już dziś w Twój e-PIT

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy nadal oczekują na informację PIT-11 za 2021 rok od pracodawcy, a którym zależy na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym, nie muszą czekać. Podgląd druku PIT-11 można znaleźć już dziś w rządowej usłudze Twój e-PIT.

» PIT-11 dla pracownika. Ostateczny termin przekazania przez pracodawcę w 2022 roku

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na przekazanie informacji PIT-11 o pobranych zaliczkach na podatek PIT w 2021 roku swoim pracownikom. Ostateczny termin mija w poniedziałek 28 lutego. Pracownicy nie muszą jednak czekać na druk z zakładu pracy. Jego podgląd można bowiem znaleźć już dziś w rządowej usłudze Twój e-PIT

» Nowości w usłudze Twój e-PIT

PIT-11 za 2021 rok

Źródło: shutterstock

PIT-11 niezbędny do rozliczenia PIT za 2021 rok

Druk PIT-11 jest bardzo istotny dla podatników. Dzięki niemu o wiele prostsze staje się bowiem rozliczenie rocznej deklaracji PIT. Informacja PIT-11 zawiera bowiem komplet niezbędnych do rozliczenia PIT danych podatkowych, informujących m.in. o wysokości osiągniętego w 2021 roku przez pracownika dochodu i przychodu, pobranych zaliczkach PIT, czy kosztach uzyskania przychodów.

Nic dziwnego, że pracownikom zależy na szybkim jego otrzymaniu. Im szybciej bowiem wypełnią deklarację PIT i wyślą ją do urzędu skarbowego, tym szybciej otrzymają zwrot nadpłaty. Więcej na ten temat w artykule ,,Zwrot podatku za 2021 r., kto i kiedy może go otrzymać? Warto złożyć elektroniczny PIT".

Twój e-PIT - jak się zalogować?

W 2021 roku nastąpiła zmiana zasad logowania do rządowej usługi Twój e-PIT. Aktualnie, aby zalogować się do Twój e-PIT należy wejść na stronę e-Urząd Skarbowy  (https://urzadskarbowy.gov.pl/).

Podatnik podczas logowania może skorzystać z trzech możliwości:

  • Logowanie poprzez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • Aplikacja mObywatel (aplikacja mobilna na telefonie),
  • Dane autoryzacyjne (PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu).

Więcej na temat logowania do Twój e-PIT znajdziesz w artykule ,,Jak zalogować się do rządowej usługi Twój e-PIT, by wysłać PIT za 2021 rok".

Druk PIT-11 w Twój e-PIT - w którym miejscu szukać?

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, w głównym oknie wyświetlone zostanie podatnikowi najnowsze roczne rozliczenie PIT za 2021 rok, a wraz z nim informacja, na bazie ilu dokumentów (m.in. informacji PIT-11) uzyskanych od płatników PIT, wygenerowane zostało rozliczenie. Aby poznać swój PIT-11, należy przejść do zakładki ,,Dokumenty źródłowe” w lewym menu.

PIT-11 w Twój e-PIT

Źródło: Twój e-PIT

Wówczas poznamy wszystkie przesłane przez naszych płatników informacje, na podstawie których zostało wygenerowane zeznanie PIT-37.

PIT-11 zajdziesz w Twój e-PIT

Źródło: Twój e-PIT

Więcej na temat informacji PIT-11 znajdziesz w poradniku ,,PIT-11 za 2021 rok od pracodawcy".

PIT-11Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37