Limity podatkowe 2024. Mały podatnik VAT ponad 400 tys. zł mniej

Jan Sarnowski podczas środowego kongresu Impact’20 Conneted Editon w Warszawie poinformował, że Ministerstwo Finansów chce, by ulga na robotyzację i automatyzację produkcji weszła w życie w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 r.
» Leasing maszyn odliczysz w ramach ulgi na robotyzację
Minister wskazał również pakiet rozwiązań, ulg, których zadaniem jest stworzenie spójnego ekosystemu wspierającego inwestycje, przede wszystkim w innowacje i automatyzacje.
W pakiecie rozwiązań znalazły się:
Źrodło: shutterstock
Nowa ulga ma zostać wprowadzona w przyszłym roku, zatem przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczeń dopiero w 2022 r. Rząd zakłada, że ulga zostanie wprowadzona na 5 lat, ma obejmować wydatki, które będą poniesione od początku 2021 r. do końca 2025 r. – wynika z zapowiedzi złożonej przez wiceministra Krzysztofa Mazura na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.
» Nowa ulga na roboty od stycznia 2021. Ministerstwa Finansów i Rozwoju pracują nad przepisami
Nowa ulga na robotyzację ma przypominać tę na badania i rozwój, zatem w ustawach podatkowych zostaną wymienione koszty, które firmy będą mogły odliczać od podstawy opodatkowania. Założenie rządzących jest takie, by państwo realnie pokryło ok. 10 proc. wydatków polskich przedsiębiorców na roboty.
Według przekazywanych informacji nowa ulga funkcjonować ma zasadach ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R. (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikowanych).
W przypadku ulgi na roboty odliczyć będzie można nie tyko zakup samych robotów, kobotów, czy urządzeń do produkcji addytywnej, lecz także zakup niezbędnego oprogramowania, czy szkolenia pracowników.
Ulga zapowiadana przez Ministerstwa Rozwoju i Fiansów, ma obejmować wydatki na zakup różnego typu robotów mających za zadanie wsparcie procesu produkcji oraz drukarek 3D, maszyn produkcyjnych sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania, urządzeń VR (wirtualnej rzeczywistości) do projektowania czy produkcji, szkolenia pracowników w zakresie obsługi wymienionych rozwiązań. Jan Sarnowski na środowej konferencji podkreślił, że „ jest to ulga na robota przemysłowego, ale również na wiele wydatków związanych z jego wdrożeniem do biznesu. To będzie również ulga dla pracowników, którzy będą z niego korzystać, będzie to również ulga na oprogramowanie pozwalające na zastosowanie tego rodzaju maszyny w działalności produkcyjnej"
Przygotowywane przepisy związane z funkcjonowaniem ulgi zakładają, że ulga ta skierowana będzie nie tylko do dużych firm, lecz także do firm z małego i średniego sektora. Przedsiębiorcy będą mogli odliczać od dochodu wszelkie wydatki, które poniosą na robotyzację stanowisk pracy oraz automatyzację produkcji. Ulga podatkowa ma być zachęta dla właścicieli firm do inwestowania w nowe technologie i stanowić zwiększenie szansy rozwoju przedsiębiorstw w różnych gałęziach przemysłu. Ma pomóc w rozwoju nie tylko dużym firmom, ale również małym i średnim przedsiębiorcom.