Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Mały ZUS tylko 8 stycznia do północy

Katarzyna Sudaj 08.01.2019 08:00 (aktualizacja: )

We wtorek 8 stycznia br. mija termin na zgłoszenie w ZUS chęci opłacania w 2019 roku niższych składek ZUS uzależnionych od wysokości przychodu. Należy ponownie zarejestrować się z nowym kodem ubezpieczeniowym.

1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające przedsiębiorcom opłacanie niższych składek ZUS niż dotychczas tzw. małego ZUS-u. Już dziś mija termin na rejestrację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z nowym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, który pozwoli na skorzystanie z nowej ulgi.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Termin 8 stycznia 2019 roku jest nieprzekraczalny i na nic zdał się apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do Premiera z prośbą o wydłużenie tej możliwości do końca stycznia.

7-dniowy termin wynika z ustawy

Jak wyjaśniało na początku roku Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii 7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym. Wynika on z art. 36 ust. 13 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że wszelkie zmiany danych płatnika składek muszą zostać zgłoszone do ZUS w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian. Chodzi zarówno o nazwisko ubezpieczonego, jak i w wypadku Małego ZUS-u, o kod tytułu ubezpieczenia.

Właściciel firmy, który ma swoje konto internetowe na portalu PUE ZUS, dokumenty może wysłać ze swojego konta.

Kto może zgłosić mały ZUS w innym terminie?

W przypadku wznawiania zawieszonej wcześniej działalności gospodarczej w trakcie roku, termin siedmiodniowy będzie biegł od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca przestał korzystać z innych ulg albo wznowił zawieszoną wcześniej działalność.

Składki ZUS w zawieszonej działalności

Przypomnijmy, że zgłoszenie do małego ZUS można złożyć tylko jeden raz w ciągu roku, a wynika to z faktu, że kryterium pozwalające korzystać z nowej ulgi odnosi  się do wysokości przychodów za cały rok poprzedni.

W związku z tak krótkim terminem i ogromnym zainteresowaniem nowymi niższymi składkami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeżywa oblężenie zainteresowanych przedsiębiorców. Wczoraj uruchomiono specjalne dodatkowe numery telefonów na infolinii. 

Niski ZUS