Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Mały ZUS chce płacić 170 tys. przedsiębiorców

08.01.2019 09:47 (aktualizacja: )

Chętnych do skorzystania z ulgi w całym kraju może być około 170 tys. Mali przedsiębiorcy szturmują placówki ZUS i infolinie. Dziś mija termin na zgłoszenie rejestracji z nowym kodem tytułu ubezpieczenia na 2019 rok.

Wtorek 8 stycznia br. to ostatni dzień, by zdążyć z rejestracją w ZUS z nowym kodem ubezpieczeniowym uprawniającym do opłacania niższych składek ubezpieczeniowych uzależnionych od wysokości przychodu.

Do wczoraj rano (poniedziałek 7 stycznia 2019 r.) do oddziałów ZUS w całym kraju wpłynęło prawie 80 tysięcy dokumentów od przedsiębiorców, którzy chcą płacić „mały ZUS”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że chętnych do skorzystania z ulgi w całej Polsce może być około 170 tys.

Dodatkowa infolinia w sprawie małego ZUS-u

To już trzecia z ulg, z jakich może skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą gdyż każda osoba otwierająca firmę po raz pierwszy lub po 5 letniej przerwie ma prawo do preferencyjnych składek na początku działania lub skorzystania z ulgi na start.

Przypomnijmy, że ulga jest kierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą, których przychód w całym 2018 roku nie przekroczył 63 tys. złotych. Dotyczy ona tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba opłacać w pełnej wysokości.

Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję. 

To propozycja tylko dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni. Decydując się na mały ZUS trzeba jednak pamiętać o jego konsekwencjach gdyż niskie składki to niski zasiłek w razie choroby oraz mniejszy kapitał zgromadzony na przyszłą emeryturę. Z nowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne można skorzystać nie wcześniej niż po ustaniu preferencyjnych składek. Jeśli ktoś opłacał składki preferencyjne to nie może skorzystać z „małego ZUS-u”, bo również przy „małej działalności” najniższa podstawa ustalona w stosunku do przychodów z poprzedniego roku nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Mały ZUS przez 36 miesięcy

Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale uwaga nie jest możliwy „powrót” do korzystania z „małego ZUS” przez osobę, która korzystała z tej ulgi, a następnie złożyła dokumenty z innym niż przewidziany dla „małego ZUS” kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05.

Mały ZUS można zgłosić przez internet. Nie trzeba iść osobiście do placówki ZUS

Jeśli przedsiębiorca posiada konto internetowe na portalu PUE ZUS, to zamiast osobistej wizyty w oddziale ZUS, szybciej i wygodniej będzie wysłać dokumenty ubezpieczeniowe ze swojego konta. Może to również zrobić biuro rachunkowe w imieniu swojego klienta.

[Aktualizacja 09.01.2019 r.]: Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w całym kraju wpłynęły wnioski od 127.405 osób prowadzących działalność gospodarczą o możliwość opłacania małego ZUS-u od niskich przychodów.

na podstawie informacji prasowej ZUS

Niski ZUS