ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

Nie 1 stycznia 2020 roku, a później wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. małego ZUS plus, które wysokość składek ubezpieczeniowych uzależniają od wysokości dochodu przedsiębiorcy. Senat przyjął bez poprawek ustawę uchwaloną wcześniej przez Sejm, a w niej zmieniono datę wejścia w życie przepisów o małym ZUS Plus.
W dniach 11-12 grudnia ekspresowo odbyły się w Sejmie trzy czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Po przyjęciu m. in. poprawki zobowiązującej Zakład Ubezpieczeń Społecznych do zasięgania informacji o przychodach i dochodach bezpośrednio z Krajowej Administracji Sskarbowej, uchwalono ustawę i przesłano ją do Prezydenta i Marszałka Senatu. A wczoraj Senat przyjął ustawę bez poprawek.
Jest jeden szczegół - już w Sejmie zmieniono ostatni paragraf, a dokładniej datę w nim. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 6. ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2020 r.
Powrócono do starego 7-dniowego terminu na zgłoszenie w ZUS wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Zapisany w rządowym projekcie ustawy termin na zgłoszenie zmian w ZUS wynoszący miesiąc czasu (zgłoszeni do ostatniego dnia stycznia 202o roku) przepadł. Znów w art. 5 powrócił termin 7 dni.
Wysokość składek mały ZUS plus