Lepsza korekta niż PIT po terminie

Katarzyna Sudaj 29.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Zostały ostatnie 2 dni na rozliczenie rocznego podatku dochodowego PIT za 2012 rok. Tym, którzy zwlekają, radzimy - złóż PIT do 30 kwietnia nawet, gdy nie jesteś pewien poprawności rozliczenia. Lepiej później złożyć korektę niż zostać ukaranym za brak rozliczenia rocznego.

Zapraszamy na bezpłatne dyżury
podatkowe
. Kolejne konsultacje
już 30 kwietnia.

Złóż PIT w terminie, a unikniesz kary

30 kwietnia 2013 już jutro. W tym terminie należy rozliczyć deklaracje:

Jeśli do północy 30 kwietnia nie wyślemy PIT do urzędu skarbowego, to grozi nam kara grzywny i wszczęcie postępowania podatkowego. Sytuacja, w której podatnik nie składa deklaracji podatkowej oraz nie wpłaca podatku jest karalna.

Obowiązku rozliczenia z fiskusem nie można zostawiać na ostatnią chwilę, bo czekają nas nerwy, kolejki na poczcie albo zapchane serwery systemu e-deklaracje.gov.pl.

Przy wysyłce PIT przez Internet potrzebne UPO

Wielu podatników pomyśli - wypełnię PIT w wtorek, wyślę deklarację on-line i po kłopocie. Kłopot może być z otrzymaniem na czas UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru deklaracji wysłanej elektronicznie. Jeśli UPO dostaniemy po północy 30 kwietnia, to data złożenia deklarcji będzie już majowa, czyli po terminie rozliczeń rocznych. A już dziś są kolejki w systemie e-deklaracje.gov.pl i UPO nie dostaniemy od ręki. 

Pusty PIT w terminie, a potem korekta zeznania

Eksperci podatkowi radzą, że lepiej złożyć błędną, a nawet pustą deklarację PIT w ustawowym terminie do 30 kwietnia, a następnie ją skorygować, niż nie rozliczyć się przed końcem terminu. W ten sposób:

  1. nie narazimy się na karę za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, która grozi za niezłożenie PIT w terminie,
  2. wydłużymy sobie czas na dokonanie rozliczenia z fiskusem, 
    Korekty należy dokonać do zakończenia okresu przedawnienia, zatem przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2012 rok można korygować do końca 2018 roku.
    Nie oznacza to jednak, że pusta deklaracja albo wypełniona dziwnymi danymi umknie uwadze urzędników i w najbliższym czasie sami nie rozpoczną kontroli.
  3. nie utracimy prawa do niektórych ulg i odliczeń.

PIT po terminie

Jeśli już podatnik przeoczy termin rozliczeń rocznych, to czym prędzej w maju powinnien zawiadomić o tym urząd skarbowy i złożyć czynny żal, czyli wyjaśnienie sytuacji. A także zapłacić zaległy podatek z odsetkami.

Katarzyna Sudaj
PIT.pl