Konto na PUE ZUS dla obywatela Ukrainy. W jaki sposób założyć, by załatwić sprawy urzędowe?

Iwona Maczalska

Już niebawem obywatele Ukrainy, którzy aktualnie przebywają na terytorium Polski, będą mogli ubiegać się o liczne świadczenia z pomocy społecznej. Mowa m.in. o świadczeniu 500+ na dziecko, czy dofinansowaniu do żłobka. Aby jednak je otrzymać należy złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Jak krok po kroku założyć konto na PUE ZUS?

» PESEL dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, wnioski będzie można składać od 16 marca

Dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS da ukraińskim rodzicom możliwość zawnioskowania o liczne świadczenia pomocowe dla ich dzieci. Mowa o:

 1. Świadczeniu 500+ przyznawanym na każde dziecko do 18 lat,
 2. Świadczeniu z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy,
 3. Do 400 zł miesięcznie dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym
 4. 300 zł świadczenia z programu Doby Start na każde dziecko szkolne do 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Wnioski o powyższe świadczenia składać będzie można wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE w okresie od  1 lipca 2022 roku do 30 listopada 2022 r.

» Pomoc urzędów pracy dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie

Źródło: shutterstock

Zanim założysz konto w PUE ZUS

Zanim założysz konto w PUE warto upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty i narzędzia, które pozwolą Ci zawnioskować o pomoc z PUE. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce ,,Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie:

 1. Polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej  wniosek oraz dziecka,
 2. Adres mailowy osoby,
 3. Polski numer telefonu,
 4. Numer rachunku bankowego w Polsce”.

Rejestracja obywateli Ukrainy w celu nadania polskiego identyfikatora PESEL rozpocznie się w urzędach gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce od 16 marca 2022 r.

Jak krok po kroku założyć konto w PUE ZUS

Założyć konto w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) można w kilku prostych krokach:

1. Wejść na stronę ZUS.pl i kliknąć w przycisk ,,Zarejestruj w PUE” (znajdujący się w górnej części serwisu),

Źródło: zus.pl

2. Z dostępnych sposobów rejestracji wybrać opcję ,,< Dla Ciebie",

Źródło: zus.pl

3. Rejestracja profilu może odbyć się na trzy sposoby. Najprostszą z nich jest jednak logowanie za pośrednictwem konta bankowego, a więc Twojej Bankowości Elektronicznej. Jeśli nie wiesz jak założyć konto bankowe w Polsce skorzystaj z artykułu ,,Jak założyć konto w Polsce. Poradnik dla obywateli Ukrainy”.

Źródło: zus.pl

Jeżeli jeszcze nie dysponujesz bankowością elektroniczną wybierz żółty przycisk ,,Zarejestruj się”, a następnie wypełnij formularz. Uwaga! W przypadku tego typu rejestracji konieczna będzie wizyta w oddziale ZUS w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Tożsamość należy potwierdzić nie później niż w terminie 7 dni od dnia dokonania rejestracji.

Konto bankowe - najszybszy sposób na rejestrację w PUE

Najszybszym sposobem rejestracji w PUE ZUS, bez konieczności odbywania wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest rejestracja za pośrednictwem Twojej Bankowości Elektronicznej.

Aby to zrobić, przy wyborze sposobu rejestracji należy wybrać opcję ,,Twoja Bankowość Elektroniczna”, a następnie wybrać ikonę obsługującego Cię banku. Po przekierowaniu na stronę bankowości elektronicznej, należy zalogować się w taki sam sposób, jak do swojego konta w banku. Po zalogowaniu i potwierdzeniu danych system automatycznie przekieruje Cię do platformy PUE.

Zalogować się do platformy PUE możesz również bezpośrednio z Twojej bankowości elektronicznej, klikając w odpowiednią ikonę na stronie swojego banku. Aktualnie możliwość założenia konta w PUE ZUS dają banki:

 1. PKO Bank Polski,
 2. City Handlowy,
 3. Bank Millenium,
 4. BOŚ Bank,
 5. Bank ING,
 6. PKO Inteligo.

Masz problem z rejestracja do PUE? Skorzystaj z instrukcji ZUS

Masz problem z założeniem konta w PUE? Skorzystaj z instrukcji przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instrukcja w sposób bardzo szczegółowy opisuje, jak krok po kroku poruszać się po platformie PUE, w celu zarejestrowania w platformie oraz zalogowania.

Aktualnie intrukcja występuje wyłącznie w języku polskim, ma być jednak przetłumaczona również na język ukraiński. 

 

Instrukcja dostępna jest tutaj.

Uwaga! Po prawidłowym wypełnieniu formularza rejestracyjnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyświetla okno z informacją o pomyślnej rejestracji profilu. Wiadomość z loginem zostaje wysłana również na podany w formularzu adres e-mail.

 

Pomoc Ukraina