Szybszy kontakt z sanepidem online

Sprawniejszy kontakt z inspekcją sanitarną poprzez elektroniczny formularz, dzięki któremu szybko i skutecznie można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19.

Sanepid - szybki dostęp
Źródło: shutterstock.com

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia przybywa zakażonych. Przybywa też Polaków, którzy szybko i sprawnie chcieliby skontaktować się z sanepidem. Do tej pory najczęściej dzwonili. Od 1 listopada dostępna jest kolejna możliwość -formularz online. To skuteczne narzędzie do szybkiego kontaktu z inspekcją sanitarną.

Internetowy kontakt z sanepidem

Kilka pierwszych dni działania formularza udowodniło, że wiele osób czekało na takie ułatwienie. Od momentu jego wdrożenia, czyli od 1 listopada, z tej możliwości skorzystało 5392 osób, z czego aż 1642 tylko we wtorek (3 listopada).

Do korzystania z formularza zachęcamy m.in. osoby, które mają dodatni wynik testu lub miały kontakt z osobą zakażoną i zależy im na możliwie najszybszej rozmowie z pracownikiem sanepidu.

Nowy system daje także możliwość zgłoszenia informacji w imieniu innej osoby. Bez obaw, nie ma mowy o głupich żartach. Do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie.

Formularz można znaleźć na stronie GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt (prawy, górny róg strony).

Ważne! Na stronie gov.pl/koronawirus znajdziesz nie tylko formularz, ale przede wszystkim aktualne i rzetelne informacje związane z koronawirusem, w tym odpowiedzi na wiele pytań. Warto je przeczytać przed wysłaniem formularza.

A jeśli chcesz z niego skorzystać, oto jak to zrobić.

Jak działa?

Będąc na GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie. System poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go już teraz. Szybko i przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Pierwsze, co trzeba zrobić po zalogowaniu, to wybór powodu i rodzaju zgłoszenia. A te są następujące:

  • Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi Cię o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu.

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.

Co dalej?

Zgłoszenie wysłane i? Skontaktuje się z Tobą pracownik odpowiedniej dla Twojego adresu powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. To kolejny element, który wyklucza wykorzystywanie formularza w innych celach, niż te dla których go przygotowaliśmy.

A jakie to cele? Przede wszystkim usprawnienie komunikacji z sanepidem. Przy rosnącej liczbie zakażonych i obejmowanych kwarantanną czas oczekiwania na kontakt ze strony inspekcji sanitarnej bywa wydłużony. Formularz może być szybszy od telefonu.

System, na którym opiera się formularz, porządkuje też pracę inspektorów sanitarnych. Dzięki niemu w wygodny, nie absorbujący zbyt wiele czasu, sposób mogą śledzić m.in. liczbę zgłoszeń i stan ich realizacji.

Sprawniej i bezpieczniej

- Wspólnie z sanepidem podejmujemy wiele działań, które usprawniają pracę inspekcji sanitarnej i kontakt z osobami obejmowanymi kwarantanną. To m.in. automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Razem z sanepidem przygotowaliśmy też aplikację STOP COVID – ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem.

Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - kilka dni temu trafiła jej najnowsza wersja.

Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

Pobierz STOP COVID – ProteGO Safe już dziś z Google Play lub AppStore. Aplikacja jest bezpłatna i w pełni Pomagamy usprawniać kontakt z inspekcją sanitarną.

Źrodło: Ministerstwo cyfryzacji

Koronawirus w Polsce