Kodeks pracy 2018: Pracodawca nie wypłaci pensji z nadgodzin do rąk własnych pracownika

Iwona Maczalska 01.12.2017 09:00 (aktualizacja: )

Komisja ds. prawa pracy pracuje nad projektem nowelizacji ustawy – Kodeks pracy. Wśród najnowszych propozycji zmian znajduje się pomysł tworzenia tzw. kont wynagrodzeń w zakładach pracy, na które trafiać będą pensje z nadgodzin wypracowanych przez pracowników.

[AKTUALIZACJA 9.04.2018: Wszystko wskazuje na to, że 18 miesięcy pracy Komisji Kodyfikacyjnej w sprawie zmian w Kodeksie Pracy może pójść do kosza. Partia Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ ,,Solidarność” nie popierają bowiem zmian w KP zaproponowanych przez Komisje. Więcej w artykule ,,Zmian w Kodeksie pracy nie będzie?"]

Kodeks pracy 2018: Wynagrodzenie za nadgodziny nie będzie wypłacane do rąk własnych pracownika

Wynagrodzenie za nadgodziny nie będzie wypłacane do rąk własnych pracownika - KP 2018 / YAY foto

 

W ostatnich tygodniach dużo mówi się o planach znowelizowania przepisów Kodeksu pracy. Mowa w szczególności o propozycji wyszczególnienia wyłącznie dwóch form zatrudnienia, wprowadzenia 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników oraz bezpłatnego urlopu na żądanie, czy też wprowadzenia zakazu dorabiania w trakcie urlopu wypoczynkowego. Okazuje się, że to jeszcze nie wszystko. Jak donosi serwis TVN24bis.pl, właśnie pojawiły się sygnały o kolejnych planowanych zmianach.

<< Zmiany w Kodeksie pracy 2018 - czy to koniec umów-zleceń? >>

Wynagrodzenia za nadgodziny pracownik nie dostanie ,,do rąk własnych”

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad przepisami regulującymi zasady tworzenia i funkcjonowania w zakładach pracy tzw. kont wynagrodzeń. Konta te mają służyć ,,przechowywaniu” płacy wypracowanej przez pracownika z tytułu świadczenia pracy w nadgodzinach.

W jaki sposób mają funkcjonować konta wynagrodzeń? Służyć mają one szczególnie w sytuacji pojawienia się w zakładzie pracy zastoju. Innymi słowy – w przypadku, gdy w firmie wystąpią przestoje pracownik zostanie zwolniony wcześniej do domu, bez potrącania części wynagrodzenia. Z drugiej strony w przypadku pojawienia się konieczności świadczenia pracy dłużej, w nadgodzinach, podstawowa pensja pracownika również nie ulegnie zmianie – podwyższeniu. Oznacza to, że pracownik zarówno w przypadku zastoju jak pracy w nadgodzinach będzie otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie bez potrąceń oraz bez dodatków.

Na konkretne przepisy prawne w tym zakresie musimy jednak jeszcze poczekać, bowiem projekt zmian w KP pojawi się dopiero w marcu 2018 roku.

Iwona Maczalska, PIT.pl

1. Zmiany w Kodeksie pracy 2018

2. Zmiany w Kodeksie pracy 2018 - czy to koniec umów-zleceń?

3. Pracodawca nie zapłaci za nadgodziny do rąk własnych pracownika

4. Dwa nowe Kodeksy pracy przegłosowane. Kluczowe zmiany zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy

5. Zmian w Kodeksie pracy nie będzie? 18 miesięcy prac Komisji Kodyfikacyjnej do kosza