Kłopoty techniczne usługi Twój e-PIT. Serwis e-US niedostępny

Katarzyna Sudaj

W poniedziałek o północy wystartowała usługa MF z rozliczeniami rocznymi Twój e-PIT za 2020 rok, ale już wczoraj rano pojawiły się problemy techniczne po zalogowaniu. Dziś jest lepiej, MF opanowało sytuację i monitoruje ewentualne zgłoszenia. Mogą pojawiać się jeszcze chwilowe problemy, ale widoczny jest spadek zgłoszeń - zapewnia resort finansów. 

Krajowa Administracja Skarbowa i MF zamieścili już komunikat o treści "Serwis jest niedostępny z uwagi na prace serwisowe".

Kłopoty techniczne usługi Twój e-PIT. Serwis niedostępny
Źródło: shutterstock.com

Cały weekend trwały przygotowania do uruchomienia usługi Twój e-PIT. W sobotę popołudniu rozpoczęła się przerwa techniczna i wgrywanie do systemu rozliczeń rocznych przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową. Przerwa serwisowa w dostępie do e-Urzędu Skarbowego, w tym do usługi Twój e-PIT i e-mikrofirma trwała dziś do północy.

weekendowa przerwa techniczna. wgrywanie Twój e-PIT
Źródło: Twitter, konto MF

W nocy Twój e-PIT został uruchomiony z sukcesem. Przynajmniej tak to wyglądało, bo do godz. 7 rano można było zalogować się bez problemu i zobaczyć swój PIT-37 przygotowany przez MF.

Jednak krótko przed godz. 8 rano pojawiły się kłopoty techniczne. Obecnie (godz. 8:55) na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ pojawia się komunikat serwis niedostępny „The service is unavailable.”

Serwis e-US niedostępny. The service is unavailable
Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

Miejmy na uwadze, że to ogromne przedsięwzięcie informatyczne i logistyczne, aby do systemu Twój e-PIT załadować ogromną ilość deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38 liczonych w milionach sztuk! Dodatkową trudność stanowi nowe miejsce udostępniania tych rozliczeń rocznych. Przypominamy, że w tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT została przeniesiona na nowe serwery z Portalu Podatkowego na uruchomiony 1 lutego br. internetowy e-Urząd Skarbowy. A w takich sytuacjach zwykle pojawiają się jakieś nieprzewidziane problemy.

e-Urząd Skarbowy: Co załatwisz online?

Usługa Twój e-PIT niedostępna. Prace serwisowe

[aktualizacja godz. 9:01]: A teraz udało się załadować stronę logowania do internetowego e-Urzędu Skarbowego. Jednak niewielkie to pocieszenie, bo po przejściu procedury logowania znów pojawia się komunikat: "The service is unavailable." i biała strona www, bez treści.

[aktualizacja godz. 9:31]: Krajowa Administracja Skarbowa i resort finansów zamieścili już komunikat o treści "Serwis jest niedostępny z uwagi na prace serwisowe".

prace serwisowe Twój e-pit
Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

[aktualizacja godz. 10:11]: Zmieniła się treść komunikatu na stronie logowania do usługi Twój e-PIT "Trwają prace serwisowe - zaloguj się ponownie wkrótce. Przepraszamy za niedogodności".
O godzinie 10:35 służby informatyczne nadal pracują nad usunięciem awarii. 

prace serwisowe Twój e-pit
Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

Podatnicy niecierpliwią się, a resort finansów uspokaja, że to chwilowe problemy

[aktualizacja godz. 11:14]: Ministerstwo finansów zapewnia na Twitterze, że pracuje intensywnie nad usunięciem przyczyn awarii. A w serwisie informacyjnym w radio pojawiła się wypowiedź rzeczniczki z resortu finansów, że to przejściowe kłopoty usługi Twój e-Pit.

prace serwisowe Twój e-pit
Źródło: Twitter

[aktualizacja godz. 14:55]: Prace informatyków chyba posuwają się do przodu. Udaje sie już zalogować do internetowego e-Urzędu Skarbowego, ale po wybraniu funkcji Twój e-PIT musimy długo czekać na próby ładowania dokumentów.

Pojawiają się komunikaty:

  • "pobieramy twoje dokumenty ..."
  • "pobieranie nie powiodło się, ponawianie za ..."
  • "Nie udało się pobrać twoich dokumentów. Spróbuj ponownie za ...".

Nie udało się pobrać twoich dokumentów. Spróbuj ponownie za ...
Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

[aktualizacja godz. 21:20]: Choć resort finansów chwali się pierwszymi 100 tys. PIT-ów złożonymi w pierwszej dobie działania usługi Twój e-PIT, to awarii nadal nie udało się całkowicie usunąć. Przy próbie zalogowania pojawia się komunikat: "The service is unavailable".

Twój e-PIT: wystąpił nieoczekiwany błąd
Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

[aktualizacja wtorek 16 lutego, godz. 10:39]: Dziś rano sytuacja wygląda już całkiem obiecująco. Udało się zalogować i załadować PIT-37 w usłudze Twój e-PIT. 
Resort finansów niedawno obublikował komunikat, z którego wynika, że sytuacja pod kontrolą. Mogą pojawiać się jeszcze problemy, ale widać znaczący spadek zgłoszeń o kłopotach. Służby informatyczne sprawdzają wszelkie sygnały i reagują na bieżąco, 24 godzinę na dobę, 7 dni w tygodniu. 


Źródło: MF

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36Ryczałt