Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłatę PIT? W sierpniu

Iwona Maczalska 13.07.2017 09:00 (aktualizacja: )

Podatnicy, którzy rozliczyli deklarację PIT za 2016 rok i szczęśliwie odnotowali nadpłatę podatku w najbliższym czasie uzyskają jego zwrot. Fiskus w świetle przepisów podatkowych zobowiązany jest bowiem do zwrotu podatkuPIT najpóźniej w terminie 3 miesięcy od złożenia deklaracji.

PIT za 2016 rok - nadpłata podatku i jego zwrot
 

Źródło: YAY foto
 

Zwrot PIT najpóźniej do 2 sierpnia

Ostateczny termin wypłaty powstałej u podatnika nadpłaty podatku PIT reguluje art. 77 § 1. pkt. 5 ustawy – Ordynacja podatkowa. W myśl przepisów tej ustawy nadpłata uzyskana przez podatnika podlega zwrotowi w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT. Oznacza to, że podatnicy, którzy rozliczyli PIT za 2016 rok ostatniego dnia rocznych rozliczeń PIT, a więc 2 maja mogą oczekiwać na zwrot należnego podatku aż do 2 sierpnia.

Zwrot PIT po terminie

Przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa jasno wskazują 3-miesięczny termin na zwrot PIT. W rzeczywistości jednak podatnicy bardzo często skarżą się na niedotrzymanie tego terminu. Warto wiedzieć, że jeśli podatnik rozliczył swoje zeznanie podatkowe w terminie oraz nie posiada żadnych zaległości wobec fiskusa, na zwrot PIT powinien poczekać maksymalnie 3 miesiące od dnia złożenia swojej deklaracji. Niedotrzymanie wspomnianego terminu skutkuje koniecznością wypłacenia odsetek podatkowych przez Urząd Skarbowy.

Zanim jednak zaczniemy wyliczać odsetki należy upewnić się, że nie wystąpiły przesłanki, które mogły spowodować wystąpienie opóźnienia. Mowa tu m.in. o złożeniu deklaracji podatkowej z błędami, czy też o złożeniu korekty zeznania. W przypadku korekty składanej osobiście termin zwrotu nadpłaty PIT jest krótszy (wynosi 2 miesiące), a także liczony jest nie od terminu złożenia pierwotnej deklaracji, lecz od dnia złożenia jej korekty.

Iwona Maczalska,
PIT.pl