Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Jakie składki zdrowotne ująć w PIT-16A za 2020 rok?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy zobowiązani do przekazania do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A mają wątpliwości, jakie składki zdrowotne należy ująć w PIT-16A za 2020 rok. Czy powinny być to składki zdrowotne należne, czy faktycznie zapłacone w 2020 roku? Co ze składką zdrowotną za grudzień 2020 roku oraz jak postąpić ze składkami przewyższającymi kwotę podatku do zapłaty? Wyjaśniamy.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

» Brak odliczenia składek zdrowotnych w 2020 roku. Czy należy wysłać PIT-16A do US?

Tylko do 1 lutego przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje dochody na zasadach karty podatkowej mają czas na przekazanie do urzędu skarbowego druku PIT-16A,wykazującego wysokość składek zdrowotnych zapłaconych i odliczonych w 2020 roku. Wątpliwości budzi jednak kwestia prawidłowego wykazania składek zdrowotnych w PIT-16A za 2020 rok. 

PIT-16A do urzędu skarbowego
Źródło: shutterstock.com

Jakie składki zdrowotne ująć w PIT-16A za 2020 rok?

Wypełniając w 2021 roku druk PIT-16A zawsze należy uwzględniać wyłącznie składki zdrowotne, które zostały faktycznie opłacone oraz odliczone w danym roku podatkowym

W druku PIT-16A ujmujemy zatem nie te składki, które zostały wykazane w deklaracjach rozliczeniowych z ZUS, lecz te, które zostały faktycznie opłacone na indywidualny rachunek składkowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik dokonał odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej. Nawet jeśli tego nie uczynił, zobowiązany jest do terminowego przekazania druku PIT-16A do urzędu skarbowego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Umorzone składki ZUS zdrowotne w 2020 roku. Jak wypełnić PIT-16A?". 

Składki zdrowotne przewyższające kwotę podatku do zapłaty a PIT-16A

Problematyczne jest również prawidłowe uwzględnienie składek zdrowotnych w PIT-16A w sytuacji, gdy kwota składek zdrowotnych podlegających odliczeniu od dochodu przewyższa kwotę podatku do zapłaty. Z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Finansów, które w wydanym przez siebie objaśnieniu tłumaczy, że ,,w sytuacji, gdy składki zdrowotne podlegające odliczeniu od dochodu przewyższały kwotę podatku do zapłaty wynikającą z decyzji urzędu skarbowego, w PIT-16A w części C, w kolumnie „Zapłacona kwota składki” podatnik wykazuje faktycznie zapłacone składki zdrowotne (w całości, a nie w kwocie możliwej do odliczenia), zaś w kolumnie „Odliczona kwota składki” – składki do wysokości podatku określonego w decyzji”.

Składka zdrowotna za grudzień 2020 roku zapłacona w styczniu 2020 roku

Podatnicy rozliczający PIT-16A często zastanawiają się, jak postąpić ze składką zdrowotną za grudzień 2020 roku ale zapłaconą dopiero w styczniu 2021 roku. Jak podpowiada Radca Prawny Wojciech Górny z kancelarii Lexbridge ,,W sytuacji, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne była należna grudniu 2020, ale faktycznie zapłacono ją dopiero w styczniu 2021 r., to niestety nie ma możliwości wykazania jej w PIT-16A. Art. 31 ust. 4. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wyraźnie wskazuje, że podatnik składa roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach. Należy przy tym pamiętać o ogólnej normie art. 31 ust. 1 ustawy, gdzie wskazano, że podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej obniża podatek o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym. Również w tym przepisie zwrócono zatem uwagę na okoliczność faktycznego zapłacenia składki. Sam fakt, iż składka jest należna w danym roku podatkowym, nie ma w tym kontekście znaczenia".

Karta podatkowaRozliczenie rocznePłatnik PITZUS