Dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku emeryci dostaną więcej

Piotr Szulczewski 08.02.2019 08:55 (aktualizacja: )

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom z niskimi emeryturami nadpłacony podatek - jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy - najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. - do 8000 zł.

W marcu na konta emerytów płynie więcej

- Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – dodaje rzeczniczka.

Kto otrzyma PIT z ZUS-u? I co z nim zrobić?

Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Jak zapewnia rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Co jednak ważne, ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa Dolnośląskiego

Kwota wolna od podatkuRozliczenie roczneKorekta PITUlga rehabilitacyjna