Długi weekend sierpniowy. Czy zyskamy dodatkowe wolne za święto 15. sierpnia?

Iwona Maczalska

Dzięki świętu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypadającego w tym roku w poniedzałek, mogliśmy odpoczywać aż trzy dni. Czy dodatkowo możemy odebrać dzień wolny od pracy za święto 15. sierpnia?

W 2022 roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które każdego roku obchodzimy 15. sierpnia, przypadnie w poniedziałek. Da nam to możliwość wydłużenia weekendu o jeden dzień. Co jednak z poniedziałkowym świętem? Czy obniży ono wymiar czasu pracy i tym samym pozwoli pracownikom na odebranie dodatkowego dnia wolnego? 

» Dni wolne od pracy - Wymiar czasu pracy 2021 - 2022

 Długi weekend sierpniowy 2022. Ile dni wolnego?

Źródło: shutterstock

Święto 15. sierpnia. Czy odbierzemy dodatkowy dzień wolny?

Wątpliwości budzi kwestia tego, czy za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pracownik ma prawo odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Prawo do odebrania dodatkowego dnia wolnego, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy (art. 130 § 2 KP), przysługuje wyłącznie za święto przypadające w sobotę. Z uwagi na to, że 15 sierpnia przypada w tym roku w poniedziałek, pracownicy nie zyskają dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Wymiar czasy pracy w sierpniu 2022 roku

Zgodnie z kalendarzem 2022 roku pracownicy w miesiącu sierpniu przepracują 176 godzin w trakcie 22 dni. Jest to porównywalna liczba godzin pracy do miesiąca lipca. 

MiesiącŚwiętaLiczba godzin pracyLiczba dni pracy
Lipiecbrak16821
Sierpień15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny17622

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

Kiedy długi weekend?

Pracownicy chcący skorzystać z kolejnego długiego weekendu muszą poczekać do listopada. Szansa taka pojawi się w listopadzie w terminie 29 październik - 1 listopad (święto Wszystkich Świętych). Pracownik będzie mógł wówczas skorzystać z aż 4 dni wolnego, pod warunkiem, że weźmie 1 dzień urlopu wypoczynkowego w poniedziałek 31 października. 

UrlopKodeks pracy