Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

Czy po 4 września pracownicy wrócą do pracy? Na chwilę obecną brak jest przepisów, które przedłużyłyby pracę zdalną.
4 września 2020, wygaśnie możliwość wykonywania zdalnej pracy w oparciu o przepisy zawarte w ustawach covidowych. Jednak nowych przepisów jeszcze nie ma. Rządzący zapowiadali rozporządzenie, które ma wydłużyć możliwość pracy zdalnej oraz zmiany w obowiązującym Kodeksie pracy, który na chwilę obecną nie zawiera regulacji dostosowanych do panującej sytuacji związanej z epidemią koronowirusa.
Źródło: shutterstock.com
Obecny wzrost liczby potwierdzonych zachorowań na COVID-19 w Polsce sprawia, że już wielu pracodawców zapowiedziało przynajmniej do końca roku możliwość pracy zdalnej.
» Szczegółowe warunki wykonywania pracy zdalnej
Zespół Prawa Pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego ma opracować przepisy, które uregulują system pracy zdalnej. Zanim jednak to się stanie jak podaje portal prawo.pl rząd chce wydłużyć – do 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, obowiązywanie obecnych przepisów.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd chce aby praca zdalna mogła obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19.
Epidemia Covid-19 i kolejne tarcze antykryzysowe wprowadzały przepisy, które regulują obecnie zasady wykonywania pracy zdalnej. Możliwość wprowadzenia pracy zdalnej obowiązuje od 8 marca 2020 r. przez 180 dni, czyli do 4 września 2020 r.
Ustawą z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, tak zwana tarcza 4.0 uregulowano pracę w tym trybie na czas epidemii.
Przed ustawodawcą stoi zatem zadanie aby uregulować zapisy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy oczekują systemowych przepisów. Czy takie pojawią się przed 4 września?
Praca zdalna powinna również zostać wpisana do Kodeksu pracy jako jedna z form wykonywania pracy za wspólną zgodą pracownika i pracodawcy, bez zbędnej biurokracji i nadmiernej kontroli, w tak prosty sposób, jak to ma miejsce obecnie - mówił w trakcie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że zostaną wprowadzone zapisy, które będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.
Formy zatrudnieniaKodeks pracyKoronawirus w Polsce