Czy praca zdalna skończy się po 4 września 2020 roku?

Ewelina Czechowicz

Czy po 4 września pracownicy wrócą do pracy? Na chwilę obecną brak jest przepisów, które przedłużyłyby pracę zdalną.   

4 września 2020, wygaśnie możliwość wykonywania zdalnej pracy w oparciu o przepisy zawarte w ustawach covidowych.  Jednak nowych przepisów jeszcze nie ma. Rządzący zapowiadali rozporządzenie, które ma wydłużyć możliwość pracy zdalnej oraz zmiany w obowiązującym Kodeksie pracy, który na chwilę obecną nie zawiera regulacji dostosowanych do panującej sytuacji związanej z epidemią koronowirusa.

Praca zdalna po 1 września

Źródło: shutterstock.com

Obecny wzrost liczby potwierdzonych zachorowań na COVID-19 w Polsce sprawia, że już wielu pracodawców zapowiedziało przynajmniej do końca roku możliwość pracy zdalnej.

» Szczegółowe warunki wykonywania pracy zdalnej

Praca zdalna w kodeksie pracy – potrzeba regulacji

Zespół Prawa Pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego ma opracować przepisy, które uregulują system  pracy zdalnej. Zanim jednak to się stanie jak podaje portal prawo.pl  rząd chce wydłużyć – do 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, obowiązywanie obecnych przepisów.

Praca zdalna przez trzy miesiące dłużej niż epidemia?

Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd chce aby praca zdalna mogła obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu,  w  celu przeciwdziałania  COVID-19.

Praca zdalna w tarczy 4.0

Epidemia Covid-19 i kolejne tarcze antykryzysowe wprowadzały przepisy, które regulują obecnie zasady wykonywania pracy zdalnej. Możliwość wprowadzenia pracy zdalnej obowiązuje od 8 marca 2020 r. przez 180 dni, czyli do 4 września 2020 r.

Ustawą z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, tak zwana tarcza 4.0 uregulowano pracę w tym trybie na czas epidemii.

Praca zdalna potrzeba systemowego uregulowania

Przed ustawodawcą stoi zatem zadanie aby uregulować zapisy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy oczekują systemowych przepisów. Czy takie pojawią się przed 4 września?

Praca zdalna powinna również zostać wpisana do Kodeksu pracy jako jedna z form wykonywania pracy za wspólną zgodą pracownika i pracodawcy, bez zbędnej biurokracji i nadmiernej kontroli, w tak prosty sposób, jak to ma miejsce obecnie - mówił w trakcie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że zostaną wprowadzone zapisy, które będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.

 

Formy zatrudnieniaKodeks pracyKoronawirus w Polsce