Czy korzystanie z ulgi internetowej wiele lat temu uniemożliwia odliczenie jej w PIT 2022?

Iwona Maczalska

Podatnicy korzystający z ulgi internetowej wiele lat temu zastanawiają się, czy nadal mają prawo do odliczenia wydatków na internet w PIT za 2021 rok. Wyjaśniamy, czy ponowne skorzystanie z ulgi internetowej jest możliwe.

» Jak sprawdzić, czy odliczało się ulgę na Internet w rozliczeniu PIT w przeszłości?

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o PIT nie zawsze umożliwiają ponowne odliczenia ulgi internetowej w przypadku, gdy została ona już odliczona w PIT w przeszłości. Sprawdź, kiedy możliwe jest ponowne odliczenie wydatków na internet w PIT 2021.

Ulga internetowa w PIT 2022

Źródło: shutterstock

Ulga internetowa odliczana wyłącznie dwa razy

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o PIT z ulgi internetowej skorzystać można wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach, pod warunkiem, że w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał jeszcze z tego odliczenia. Jest to duże ograniczenie dla podatników. Oznacza to bowiem, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie rozliczeniach PIT, za dwa kolejne lata. Jeżeli więc podatnik dotychczas nie korzystał jeszcze z odliczenia ulgi internetowej i w 2022 roku zrobi to po raz pierwszy – ulgę internetową będzie mógł rozliczyć wyłącznie w bieżącym (2022 roku), jak i w przyszłym – 2023 roku.

Czy zatem odliczenie ulgi internetowej w dalekiej przeszłości (np. przed 2010 rokiem) również uniemożliwia odliczenie ulgi w PIT 2021?  Niestety tak. Przepisy w tym zakresie nie dopuszczają wyjątków. Jeżeli kiedykolwiek odliczyliśmy ulgę internetową, i zrobiliśmy to dwa razy, ani w bieżącym roku ani w przyszłym 2023, nie będziemy mogli odliczyć już ulgi internetowej w swoim zeznaniu PIT.

Ulgi internetowej nie rozdzielisz

Ulgi internetowej nie można rozdzielać. Co to oznacza? Oznacza to, że z ulgi internetowej skorzystać można wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach. Jeżeli więc podatnik odliczył ulgę internetową tylko raz, kilka lat temu - nie ma już możliwości ponownego odliczenia ulgi. Nie ma zatem możliwości skorzystania z ulgi np. w bieżącym 2022 roku, a następnie dopiero w 2026 roku. 

Rozliczenie roczneOdliczenia w PITPIT-36PIT-37HOT