Czy emeryt i rencista przekaże 1% PIT dla OPP?

Iwona Maczalska 29.01.2018 10:00 (aktualizacja: )

Emeryci i renciści rozliczający swoje dochody za 2017 rok mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz OPP. Druk PIT-40A przekazany z ZUS bezpośrednio takiej możliwości jednak nie daje.

Przekaż 1% za pomocą PIT-OP

Przekaż 1% za pomocą PIT-OP

Emeryci i renciści podobnie jak pozostali podatnicy mają prawo do skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych, a także do przekazania 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji. Świadczeniobiorcy, którzy chcą przekazać 1% podatku mogą to zrobić w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT. Jeżeli jednak uzyskują dochody wyłącznie od organu rentowego, nie będą musieli wypełniać dodatkowo zeznania podatkowego PIT-37. Aby przekazać 1% podatku powinni złożyć wyłącznie druk PIT-OP.

Złóż PIT-OP a przekażesz 1% podatku dla OPP

Druk PIT-OP jest oświadczeniem o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jego złożenie jest wymagane w przypadku chęci przekazania 1 przez emerytów bądź rencistów, którzy dochody uzyskują wyłącznie od organu rentowego (PIT-40A). Nie muszą oni rozliczać dodatkowo innych deklaracji np. PIT-37, która zawiera rubrykę służącą do przekazania 1%.

Jak złożyć PIT-OP?

Deklarację PIT-OP można złożyć w dwojakiej formie:

  1. Elektronicznej – wypełniając elektroniczny druk dostępny na portalu podatkowym bądź w swojej bankowości elektronicznej, a następnie wysłać go podpisując za pomocą danych autoryzacyjnych – kwota przychodu za 2016 rok bądź profilem zaufanym ePUAP,
  2. Papierowej – wypełniając wydrukowany formularz PIT-OP, a następnie przesłać go do właściwego urzędu skarbowego. Druk można dostarczyć do urzędu skarbowego również osobiście.

Wyślij PIT-OP bez ePUAP i bez wychodzenia z domu

Nie masz założonego profilu zaufanego oraz konta w Portalu Podatnika, a chcesz wypełnić oświadczenie PIT-OP? Nic straconego. Już dziś skorzystaj z bezpłatnego programu e-file, który w szybki i prosty sposób pozwoli Ci wypełnić oświadczenie PIT-OP i co najważniejsze - przesłać go bez wychodzenia z domu bezpośrednio do wybranego przez siebie urzędu skarbowego. Dowiedz się więcej na stronie PROGRAM PIT 2017.

Iwona Maczalska, PIT.pl