ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

W środę 7 października Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach przygotowaną przez resort cyfryzacji. Nowe przepisy mają pozwolić na prostą i przejrzystą komunikację elektroniczną między administracją a obywatelem.
E-doręczenie będzie mogło zastąpić tradycyjną korespondencję, wysyłanie i odbieranie korespondencji drogą elektroniczną bez konieczności korzystania z poczty tradycyjnej. E-list będzie miał takie same skutki jak list polecony za potwierdzeniem odbioru lub odebrany osobiście z urzędu.
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z nowo uchwalonymi przepisami usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa.
Z przyjętych przepisów wynika, że obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e-doręczeniową, która będzie nam służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami. W praktyce będzie ona działać podobnie jak skrzynka mailowa, będzie jednak odpowiednio zabezpieczona.
Zgodnie z przyjętymi przepisami korespondencja ma być nadawana i odbierana przez podmiot publiczny w postaci elektronicznej, co oznacza, że taki podmiot będzie musiał posiadać adres do doręczeń elektronicznych.
Dla potrzeb nowego sposobu komunikacji zostanie stworzony rejestr publicznych, który będzie bazą adresów elektronicznych. Organy administracji zobowiązane będą do doręczeń przesyłek na adresy widniejące w bazie adresów. Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych będą mieć przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne. Baza Adresów Elektronicznych umożliwia łatwe wyszukanie jednorodnego adresu do doręczeń.
Do końca 2025 r. za doręczenia elektroniczne odpowiadać będzie Poczta Polska. Następny operator ma zostać wyłoniony w przetargu.
Ci obywatele, którzy nie będą posiadali e-adresu będą mogli korzystać z tzw. publicznej usługi hybrydowej. Dla nich operator przetworzy korespondencję nadaną w postaci elektronicznej do postaci papierowej oraz jej doręczeniu w takiej postaci, lub na nadaniu korespondencji w postaci papierowej, przetworzeniu jej do postaci elektronicznej i doręczeniu w takiej postaci.
Docelowo cała korespondencja podmiotów publicznych ma być nadawana w postaci elektronicznej – przy pomocy publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej świadczonej przez Państwowego Dostawcę. Uchwalona przez Sejm 7 października ustawa została skierowana do Sejmu. Ustawa ma wejść w życie do końca roku. W I kwartale 2021 r. przewidziane są testy pilotażowe dla e-doręczenia. Projekt ma zostać wdrożony do końca 2022 r.