Czy dzieci mogą dorobić więcej w 2017 roku? Ulga prorodzinna

Katarzyna Sudaj

2017-10-17

W 2017 roku obowiązuje nowa wyższa kwota wolna od podatku. Czy dorosłe dzieci mogą dorobić więcej niż dotychczas, aby ich rodzice nie stracili uprawnień do ulgi prorodzinnej w PIT?

Czy wyższa kwota wolna od podatku oznacza, że dorosłe dzieci mogą dorobić więcej, a ich rodzice nie stracą ulgi w PIT?

Czy wyższa kwota wolna od podatku 2017 oznacza, że dorosłe dzieci
mogą dorobić więcej, a ich rodzice nie stracą ulgi w PIT? / YAY foto


 

Od 1 stycznia 2017 roku całoroczny przychód w wysokości 6600 zł jest zwolniony z podatku. Oznacza to, że podatnik może zarobić ponad dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach (do końca 2016 roku 3089 zł) i nie zapłaci ani złotówki podatku, a wszystkie nadpłacone zaliczki miesięczne zostaną mu zwrócone podczas rozliczenia rocznego PIT.

>>> 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku w 2018 roku <<<

Stąd rodzice dorosłych uczących się dzieci, na które przysługuje ulga prorodzinna w PIT, spodziewali się, że ich podopieczni również będą mogli dorobić więcej w 2017 roku. Większość studentów korzysta z możliwości wakacyjnego zarobku, a zwiększenie kwoty „bezpiecznego” dochodu z 3089 zł do 6600 zł rocznie byłoby bardzo atrakcyjne.

>>> 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o kwocie zmniejszającej podatek <<<

Niestety podwyżka kwoty wolnej od podatku w 2017 i 2018 roku nie jest równoznaczna z podniesieniem limitu zarobków pełnoletnich dzieci do równego jej poziomu. W tym zakresie nie uległy zmianie przepisy podatkowe. W art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy: „…jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 (556 zł 02 gr rocznie – przy. red.) oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1,” (czyli 18 proc.)”. Stąd 556,02 zł / 18% = 3089 zł - nadal ta sama kwota co w 2016 roku.

Również w 2017 roku dziecko nie może przekroczyć sumy 3089 zł rocznego dochodu, aby rodzic nie stracił ulgi prorodzinnej w zeznaniu PIT.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl