Część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek PIT od 1 lipca. MF tłumaczy kto i dlaczego

Iwona Maczalska

1 lipca wchodzi w życie ustawa tzw. Polski Ład 2.0. Choć na nowych przepisach nikt miał nie stracić, to już dziś wiadomo, że część podatników przejściowo zapłaci wyższe zaliczki na podatek PIT. O kim mowa i jak to się odbije na otrzymywanym wynagrodzeniu wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

» Polski Ład 2.0 opublikowany w Dzienniku Ustaw

Zapowiadając nowe zmiany podatkowe, jakie mają wejść w życie z dniem 1 lipca za sprawą ustawy tzw. Polski Ład 2.0, Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że na nowych zmianach podatkowych nikt nie straci. Okazuje się jednak, że część podatników przejściowo zapłaci jednak wyższe zaliczki na podatek PIT. Kwestię tą postanowiło wyjaśnić Ministerstwo Finansów.

Wyższe zaliczki PIT od 1 lipca - emeryci, UOP, mundurowi

Źródło: shutterstock

» Polski ład 2.0 z podpisem Prezydenta, najważniejsze zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r.

Wyższe zaliczki PIT po 1 lipca? Tak ale tylko przejściowo

Jak tłumaczy resort finansów ,, Likwidacja z dniem 01.07.2022 r. niektórych rozwiązań, które weszły w życie od 01.01.2022 r. i w trakcie 2022 r. oraz rozłożenie na etapy nowelizacji „Niskie Podatki” sprawia, że choć całościowo obciążenia podatkowe spadają, to przejściowo niektóre grupy zapłacą wyższe zaliczki na podatek. Wśród nich będą: Ci, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto oraz zleceniobiorcy (którzy nie mają możliwości złożenia PIT-2 w 2022 r.) przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto.

Wśród tych, którzy PIT-2 złożyli oraz mają jedno źródło dochodów wyższe zaliczki na podatek od lipca zapłacą zatrudnieni na umowę o pracę przy zarobkach od ok. 10 300 do 12 800 zł/msc. brutto, mundurowi przy zarobkach od ok. 8 900 do 12 800 zł/msc. brutto oraz emeryci (kwota wolna stosowana przez ZUS z mocy ustawy) z emeryturą od ok. 9 400 do 12 800 zł/msc. Brutto”.

Więcej na temat wyższych zaliczek niektórych pracowników etatowych, mundurowych, emerytów, czy zleceniobiorców znajdziesz w artykule ,,Skutki zmian w zaliczkach PIT od 1 lipca na przykładach".

 

Podatek PITPolski ŁadKwota wolna od podatku