Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Chcesz rozliczyć PIT przez Internet? Zadbaj o UPO

Iwona Maczalska 07.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Sezon rocznych rozliczeń PIT za 2016 rok w pełni. Wielu podatników w bieżącym roku podatkowym zdecyduje się po raz pierwszy wysłać zeznanie PIT do urzędu skarbowego za pośrednictwem Internetu. Dokonując jednak wysyłki nie należy jednak zapominać o UPO.

Dokument UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) jest podstawą rozliczenia podatnika z fiskusem przez Internet. Stanowi on bowiem potwierdzenie, że weryfikowany pod względem formalnym druk PIT trafił za pomocą Internetu do urzędu skarbowego.

PIT przez Internet. Pamiętaj o UPO
Źródło: Forum

Prawidłowa weryfikacja wysyłki PIT

UPO będący Urzędowym Poświadczeniem Odbioru deklaracji PIT złożonej przez podatnika drogą elektroniczną nadawany jest wyłącznie po pozytywnej weryfikacji przesłanej deklaracji oraz nadaniu jej statusu 200. Status ten oznacza, że przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie i deklaracja trafiła do wyznaczonego przez podatnika urzędu skarbowego.

Brak UPO

Wysyłając deklarację PIT przez internet może się okazać, że nasza deklaracja otrzyma status inny niż status 200. Oznacza to, że deklaracja została sporządzona błędnie lub, że wystąpił problem z jej wysłaniem do urzędu skarbowego. Konsekwencją braku statusu 200 jest jednoczesny brak możliwości uzyskania UPO.

Deklaracja składana przez podatnika może uzyskać jeden z poniższych statusów:

  1. Status 200 – oznacza, że deklaracja została sporządzona w sposób prawidłowy i przesłana do urzędu skarbowego. Następstwem statusu 200 jest otrzymanie dokumentu UPO.

<< więcej o statusie 200

  1. Status 401 – oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz niezgodność dokumentu z schematem xsd. Powodem pojawienia się tego statusu może być m.in. niewypełnione jednego z pół deklaracji niezbędnych do wysyłki,

<< więcej o statusie 401

  1. Status 411 – oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz, że zeznanie z takim identyfikatorem podatkowym już istnieje np. w sytuacji wysłania tej samej deklaracji pocztą i drogą elektroniczną,

<< więcej o statusie 411

  1. Status 412 – dotyczy problemu z wysyłką deklaracji opatrzonej podpisem elektronicznym nieweryfikowalnym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,

<< więcej o statusie 412

  1. Status 414 – oznacza, negatywną weryfikację deklaracji z powodu błędnych danych identyfikacyjnych. Powodem może być m. im. podanie błędnego numeru NIP, PESEL, czy też wskazanie błędnej kwoty przychodu złożonej w deklaracji za rok poprzedni.

<< więcej o statusie 414

Rozlicz PIT przez Internet bez wychodzenia z domu

Zespół PIT.pl zachęca do skorzystania z bezpłatnego programu do wypełniania rocznych rozliczeń PIT za 2016 rok - PIT Format.

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Program PIT Format to prosta w obsłudze aplikacja do wypełniania zeznań podatkowych za 2016 r. dostępna w dwóch wersjach: instalacyjnej i on-line. Udostępniony czytelnikom program PIT 2016 pozwala wypełnić wszystkie deklaracje podatkowe dla osób fizycznych: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39 wraz z wszelkimi załącznikami: (PIT-B, -D, -O, -2K, -M, -ZG, - ORD ZU, -Z, -DS, -BR, SSE-R, CFR-1) i formularzami NIP (NIP-2, NIP-7, ZAP-3.).

Iwona Maczalska, PIT.pl