Zmieniony Twój e-PIT będzie bezpieczniejszy? Ministerstwo zapewnia, że tak

Do końca terminu składania rocznych zeznań podatkowych PIT zostały już tylko trzy tygodnie. Wielu z nas dopełniło już tego obowiązku. Co jednak w przypadku, gdy w złożonym zeznaniu zapomnieliśmy ująć przysługującej nam ulgi?
Każdy podatnik, który spełnia warunki określone ustawą o PIT może skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. Standardowo ulgi ujmuje się w składanej deklaracji PIT. Jeżeli jednak okazało się, że w naszej deklaracji zapomnieliśmy ująć przysługującą nam ulgę, to jeszcze nic straconego. Pominiętą ulgę można uwzględnić jeszcze w korekcie zeznania podatkowego.
Rzecznik IS: najczęściej popełniane błędy w deklaracjach PIT |
Podatnikowi przysługuje prawo do dokonania korekty zeznania podatkowego. Korektę tą można dokonywać do końca okresu przedawnienia, który wynosi 5 lat licząc od końca roku, w którym podatnik zobowiązany jest złożyć deklarację za dany rok. Zatem prawo do korekty deklaracji PIT za 2013 rok przysługuje do końca 2019 roku.
Nie ma odrębnego druku deklaracji podatkowej używanej w przypadku dokonywania korekty zeznania. Chcąc ją skorygować należy złożyć deklarację nas obowiązującą (PIT-36, , PIT-37, PIT-28) oznaczając ją jako deklarację korygującą. Dla przykładu w deklaracji PIT-37 miejscem właściwym do oznaczania deklaracji jako korekty jest rubryka A – miejsce i cel składania zeznania punkt 10.
Składając deklarację na papierowym formularzu, do złożonego zeznania korygującego należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Uzasadnienie składać należy na druku ORD-ZU, niemniej forma pisemna złożona poza tym drukiem również jest prawidłowa.
Korekty deklaracji podatkowej PIT można również dokonać drogą elektroniczną przez Internet. Wypełniając deklarację elektroniczną podobnie jak w przypadku wersji papierowej należy zaznaczyć pole wskazujące na korektę zeznania. Korygować można zarówno deklaracje składane za rok obecny, jak i za lata przeszłe, czy to w formie standardowej, czy elektronicznej. Natomiast, jeżeli w którymś roku nie można było jeszcze składać danego rodzaju deklaracji PIT w formie elektronicznej, to nie można go również w takiej formie korygować (wówczas konieczna jest korekta drogą standardową).
W przypadku korekty deklaracji przez Internet automatycznie zostanie dołączony formularz ORD- ZU, służący uzasadnieniu przyczyn korekty deklaracji.
Podstawa prawna:
Art. 70 § 1, 2 oraz Art. 81 ust. 1,2 i Art. 68 ust. 2
Ordynacja podatkowa z dnia 1997-08-29
(Dz.U. 2012r. poz. 749)
Iwona Maczalska,
PIT.pl