Będzie zmiana zasad poboru zaliczek na podatek PIT. Rozporządzenie w przyszłym tygodniu

Iwona Maczalska

Wiceminister Finansów Piotr Patkowski poinformował o trwających pracach nad zmianami zasad poboru zaliczek na podatek dochodowy. Nowe zasady mają być odpowiedzią na zmiany Polskiego Ładu i utrudnienia, na które skarżą się biura rachunkowe i działy kadrowe.

Polski Ład: Zmiany w portfelach zatrudnionych na umowę o pracę. Złóż ważne oświadczenia

Wiceminister Finansów Piotr Patkowski zdradził plany kolejnych zmian w przepisach prawa, jakie już niebawem mają zacząć obowiązywać. Chodzi tym razem o modyfikacje w zasadach poboru zaliczek na podatek – donosi PAP. Jak twierdzi ,,brak odliczenia kwoty wolnej, oraz niewyliczanie ulgi dla klasy średniej przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy powoduje, że bieżące wynagrodzenia podatników mogą być niższe”.

Rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek na PIT opublikowane w Dzienniku Ustaw - PIT.pl

Polski Ład: Ulga dla klasy średniej w zeznaniu rocznym czy miesięcznie? Preferencja z pułapkami

Nowe zasady poboru zaliczek

Źródło: shutterstock

Rozporządzenie w sprawie nowych zasad poboru zaliczek PIT

Już w przyszłym tygodniu pojawić ma się gotowe rozporządzenie w sprawie nowych zasad pobory zaliczek na podatek dochodowy. ,,Chcemy tak skonstruować przepisy, aby zmniejszyć to ryzyko (red. - niejasności i trudności związane z Polskim Ładem). Jednak rozporządzenie będzie się koncentrować na usprawnieniu techniki poboru, aby wszyscy podatnicy dostrzegli działanie Polskiego Ładu już przy miesięcznej wypłacie pensji, a nie dopiero przy rozliczeniu za cały rok” – powiedział Patkowski. Wiceminister podkreśl, że złożenie PIT-2 w kilku miejscach zatrudnienia, może spowodować konieczność dopłacenia podatku w rocznych rozliczeniach podatku PIT.

Podatek PITPolski ŁadUlga dla klasy średniej