Od 15 stycznia jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób na zleceniu

Jednym z elementów należytej staranności przy odliczaniu VAT od nabycia towarów i usług oraz ograniczeniu solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania kontrahenta jest kontrola statusu podatkowego sprzedawcy.Nowelizacja przepisów o podatku VAT ustanawia rejestr, w którym na bieżąco wskazywany będzie status kontrahenta, bez konieczności występowania w tym zakresie do organów skarbowych.
Źródło: YAY foto
Rejestr prowadzony ma być elektronicznie przez Szefa KAS i zawierać następujące informacje:
Informacja o podatnikach wykreślonych z rejestru podatników VAT czynnych będzie figurowała w wykazie przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik został z niego wykreślony. Termin ten jest zbieżny z terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego, co ma zagwarantować podatnikom możliwość zweryfikowania wstecz transakcji z wybranymi kontrahentami.
>>> Dla celów rozliczania kosztów zgłoś wszystkie rachunki firmowe do rejestru podatników VAT <<<
Wykaz podatników VAT czynnych będzie aktualizowany w dni robocze, raz na Dobę i prezentowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zmiana na wpływać na ograniczenie nadużyć przy odliczaniu VAT z faktur wystawianych przez podatników nieistniejących lub niemających statusu VAT czynnego (nieopodatkowanych VAT).
Rejestr może wpłynąć na właściwe poinformowanie nabywców towarów i usług o statusie ich kontrahenta. Z drugiej jednak strony zmusza on do codziennego (co najmniej przed datą dokonania płatności) kontrolowania statusu każdego z dostawców towarów i usług. Podatnik, który nie uprawdopodobni korzystania z rejestru w sposób przekonujący (np. wyciąg z danych kontrahenta na dany dzień), w przypadku wystąpienia odpowiedzialności solidarnej lub próby nieprawidłowego odliczenia VAT, zostanie uznany za niewykazującego należytej staranności. W efekcie trzeba się liczyć, że rejestr może być nie tylko pomocny podatnikom, ale może wpłynąć na zwiększenie ich obowiązków kontrolnych i wymóc na nich dodatkowe działania zabezpieczające, które absorbować będą czas pracy.
Piotr Szulczewski, VAT.pl