Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców

Katarzyna Sudaj 12.05.2021 11:09 (aktualizacja: )

ZUS chce zdjąć z pracodawców wszelkie możliwe do przejęcia obciążenia związane z ustalaniem wymiaru postawy składek i obliczania ich wysokości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje reformę sposobu rozliczania składek przekazywanych przez przedsiębiorców do ZUS oraz sposobu obliczania i wypłaty zasiłków.

Automatyzacja rozliczeń przedsiębiorców z ZUS
Źródło: shutterstock.com

We wtorek 11 maja br. odbyło się XXIII posiedzenie Rady Przedsiębiorców z udziałem Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Getrudy Uścińskiej, Rzecznika MŚP Adama Abramowicza oraz dyrektorkami Departamentu Realizacji Dochodów i  Departamentu Zasiłków w ZUS. Dotyczyło ono automatyzacji rozliczeń przedsiębiorców z ZUS.

» Zmiana terminu płatności składek ZUS

Po sukcesach wprowadzania dotychczasowych usług elektronicznych w ZUS (jak chociażby e-składka, e-recepta, e-zwolnienie lekarskie czy indywidualny numer rachunku składkowego), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swojej strategii na lata 2021-2025 planuje dalsze zmiany, które mają prowadzić do szybszej obsługi płatników, zautomatyzowania i pełnego zinformatyzowania wielu procesów. Prezes Uścińska dobrze rozumie, że automatyzacja i e-usługi to nie tylko wygoda i krótki czas obsługi dla petentów ZUS, ale także oszczędności dla samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS nie tylko chce „depapieryzacji”, czyli elektronicznej komunikacji z płatnikiem składek i rezygnacji z wysyłki papierowych listów z decyzjami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce także przejąć zadania od płatników składek. Teraz to ZUS ma automatycznie zajmować się:

  • zakładaniem kont dla płatników składek oraz dla zgłaszanych ubezpieczonych,
  • ustalaniem podstawy wymiaru składek,
  • określaniem, które składki są obowiązkowe, a które dobrowolne,
  • wskazywanie, czy przysługują płatnikowi jakieś preferencje i ulgi (np. mały zus plus czy ulga na start),
  • ustalaniem, czy istnieje zbieg tytułów ubezpieczeń,
  • obliczaniem wysokości samych składek,
  • zakładanie profilu dla każdego ubezpieczonego na PUE ZUS.

Przedsiębiorcy w zasadzie zostanie tylko kwestia opłacania wyznaczonej wysokości składek.

O szczegółach automatyzacji rozliczeń przedsiębiorców z ZUS opowiadały Agata Wiśniewska Półtorak, Dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów oraz Dyrektor Anna Staszyńska.

planowane zmiany po automatyzacji rozliczeń firm z ZUS
Źródło: materiały multimedialne ZUS z konferencji Rady Przedsiębiorców

ZUS z automatu założy konto płatnika składek i ustali ich wysokość

Na podstawie informacji z CEiDG (wpis o rozpoczęciu działalności gospodarczej) lub z KRS (info o założeniu spółki) ZUS automatycznie założy konto płatnika składek, a w razie zawieszenie działalności czy zamknięcia dokona automatycznej aktualizacji i zamknie konto. Przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać osobnego zgłoszenia.

» ZUS szykuje Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Co się zmieni?

Założone konto płatnika składek przedsiębiorca będzie musiał aktywować - umówić e-wizytę albo poprzez konto na pue zus tego dokonać.

ZUS zakładając konto ubezpieczonego ustali zakres składek obowiązkowych i zakres składek dobrowolnych oraz ewentualne preferencje jak – ulga na start czy mały zus plus. ZUS udostępni wtedy informację o możliwości skorzystania z takiej preferencji, a przedsiębiorca sam zdecyduje/kliknie i wybierze, czy chce płacić składki na zasadach ogólnych (w standardowej wysokości), czy decyduje się na wybór niższych składek preferencyjnych.

Poniżej zapis video całego posiedzenia XXIII posiedzenie Rady Przedsiębiorców z udziałem Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Rzecznika MŚP.


Źródło: kanał YouTube Rzecznika MŚP

ZUSNiski ZUS