Zmiana terminu płatności składek ZUS

Katarzyna Sudaj

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Przedsiębiorców z udziałem przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omawiano szczegóły planowanej automatyzacji rozliczeń przedsiębiorców z ZUS. Jedną ze zmian, o której już wspominano, jest zmiana terminu płatności składek ZUS.

Zmiana terminu płatności składek ZUS
Źródło: shutterstock.com

We wtorek 11 maja br. odbyło się XXIII posiedzenie Rady Przedsiębiorców z udziałem Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Getrudy Uścińskiej i innych wysokich urzędników. Dotyczyło automatyzacji rozliczeń przedsiębiorców z ZUS.

Na czym ma polegać automatyzacja rozliczeń przedsiębiorców z ZUS?

Kto zapłaci składki ZUS później niż obecnie?

Jedną z głównych zmian będzie zmiana terminu płatności. Płatnicy ZUS opłacający składki tylko za siebie będą – jak do tej pory – opłacali je do 10. dnia następującego miesiąca (składki za maj opłacane do 10 czerwca). Natomiast pozostali płatnicy ZUS nie do 15. dnia, lecz później – do 20. dnia następnego miesiąca.

planowane zmiany po automatyzacji rozliczeń firm z ZUS
Źródło: materiały multimedialne ZUS z konferencji Rady Przedsiębiorców

Prezes Uścińska przedstawiła strategię ZUS na lata 2021-2025, ale nie padły konkretne daty wprowadzenia tej zmiany dotyczącej terminu płatności składek.

Poniżej zapis video całego posiedzenia XXIII posiedzenie Rady Przedsiębiorców z udziałem Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Rzecznika MŚP.


Źródło: kanał YouTube Rzecznika MŚP

ZUSNiski ZUSPłatnik PIT