14. emerytura 2023. Kiedy i jaka kwota na rękę dla emeryta?

Iwona Maczalska

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ujawniła, jakie przelewy z 14. emeryturą otrzymają w 2023 roku emeryci. Podany został również termin przekazania środków na konta emerytów.

» 14. emerytura z podatkiem PIT i składką zdrowotną. Ile na rękę dostaną emeryci?

 

[AKTUALIZACJA 23.08.2023: Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie wskazujące termin wypłaty 14. emerytury. Więcej w artykule ,,Kiedy wypłata 14. emerytury? Nowe rozporządzenie Rady Ministrów".]

Minister Maląg w rozmowie z PAP ujawniła, że toczą się pracę nad rozporządzeniem w sprawie wypłaty tzw. 14. emerytury. Jaka kwota na rękę zostanie wypłacona emerytom? Kiedy dojdzie do przekazania środków?

2200 zł na rękę 14. emerytury 2023

Źródło: shutterstock

2200 zł 14. emerytury. Kwota netto czy brutto?

Do kwoty 14. emerytury, która ma zostać już niebawem wypłacona emerytom odniósł się również Jarosław Kaczyński. Jak poinformował Prezes PiS emeryci mogą liczyć na otrzymanie dodatkowej emerytury w kwocie 2200 zł netto. Oznacza to, że będzie to kwota na rękę, po odciągnięciu podatku PIT.

» Waloryzacja składek. Niektóre osoby z wyższą emeryturą nawet o kilkaset złotych

14. emerytura na kontach emerytów już niebawem

Okazuje się również, że przelewy z tzw. 14-stkami będą realizowane już niebawem. Jak poinformowała Minister Malag "Planujemy wypłatę czternastej emerytury we wrześniu".

Termin wyplaty 14. emerytur zostanie w 2023 roku przyśpieszony. W myśl bowiem obowiązującej ustawy termin wypłat czternastek będzie określany co roku przez rozporządzenie Rady Ministrów do 31 października.

EmeryturyZUS