Pobierz e-pity 2019

1% podatku będzie można przekazać również za pośrednictwem pracodawcy lub ZUS

Piotr Szulczewski 15.05.2015 09:00 (aktualizacja: )

2015-05-15 

Składając wniosek o rozliczenie za pośrednictwem płatnika będzie można przekazać informację, na czyją rzecz przekazany ma być 1% należnego podatku. Tak przynajmniej zakłada projekt zmian w ustawie o PIT z 28 kwietnia 2015 r.

Obecnie podatnik, który złoży pracodawcy PIT-12 nie może poinformować go, na rzecz której organizacji pożytku publicznego przekazany ma być 1% jego podatku. Podobnie, jeżeli to ZUS dokona rozliczenia na PIT-40A nie wskaże podmiotu otrzymującego tę kwotę. Sytuacja może się zmienić po wprowadzeniu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Projektowana zmiana zakłada, że na PIT-12 oraz we wniosku do organu ZUS, możliwe będzie podanie informacji, na rzecz jakiego OPP przekazać należy 1% podatku wynikającego z rozliczenia rocznego, dokonanego i złożonego za podatnika przez płatnika lub organ ZUS.

W PIT-40 przekażesz 1% dla OPP
Źródło: EastNews


Do tej pory nie mogłeś przekazać 1% za pośrednictwem płatnika

Obecnie płatnik nie ma możliwości, by wprowadzić na wniosek podatnika do druku PIT-40 lub PIT-40A informacji o 1% podatku. Jeżeli podatnik wyraża wolę przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, to musi samodzielnie dokonać rozliczenia podatkowego nawet, jeżeli wcześniej złożył druk PIT-12 lub jeżeli organ ZUS rozliczył go na PIT-40A.

Projektowana zmiana wejść ma w życie 1 stycznia 2016 r. i dotyczyć zeznań składanych za rok 2015. O ile zmiana zostanie wprowadzona, wymusi ona nowelizację druków PIT-12 oraz PIT-40/PIT-40A. Ustalony powinien zostać również wzór druku, na którym składany będzie wniosek do organu ZUS o przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.


Rzetelny płatnik przekaże, podatnik skoryguje

Po zmianie przepisów możliwa będzie korekta wcześniej przekazanej informacji o 1% podatku. Podatnik nie będzie miał problemu, by uzyskać informację, czy pracodawca rzetelnie wywiązał się ze swej roli i przekazał 1% wybranej organizacji. Tak jak do tej pory otrzyma on bowiem z końcem lutego PIT-40/PIT-40A, w której wskazane będą również dane co do organizacji obdarowanej 1% podatku. Istnieje nikłe ryzyko, by płatnik celowo przekazywał inną OPP na druku PIT-40/PIT-40A składanym do urzędu skarbowego, a inną – na druku przesyłanym podatnikowi.

W przypadku, gdyby podatnik zmienił zdanie, będzie mógł skorygować deklarację podatkową i zmienić organizację, na rzecz której decydował się pierwotnie oddać 1% swojego podatku.

Piotr Szulczewski,
PIT.pl