Wymiar podatku w imporcie - Obowiązek podatkowy
28.07.2005 10:00 (aktualizacja: )Do poboru podatku należnego z tytułu importu towarów jest zobowiązany naczelnik urzędu celnego.
Podatnicy:
- na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną;
- uprawnieni do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami,
są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.
Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, organ celny wyda decyzję określającą podatek w wysokości prawidłowej. Organ ten może określić podatek również wraz z wymiarem należności celnych. Jeżeli nieprawidłowości nie wykryto, podatnik może również samodzielnie wystąpić do tego organu z wnioskiem o wydanie decyzji określającej podatek.
Podatnikom wyżej nie wymienionym należność z tytułu podatku VAT określa w decyzji organ celny. Kopie decyzji są przekazywane do urzędu skarbowego!
Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, albo od dnia doręczenia decyzji określających, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku. Ulg w spłacie podatku udziela naczelnik urzędu skarbowego, a nie naczelnik urzędu celnego.
Miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.
W przypadku gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:
- procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,
- procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,
- procedurą składu celnego,
- procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,
- przeznaczeniem - wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego
miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom.
Kwoty podatku VAT wynikające z dokumentu celnego, jak i wpłacona różnica VAT do dopłaty powstała w wyniku wydania przez organ celny decyzji określającej, stanowią podatek naliczony do odliczenia. Jeżeli w wyniku decyzji określającej powstała nadpłata - zostanie ona zwrócona jedynie wtedy, gdy nie powiększyła wcześniej podatku naliczonego.
UWAGA
Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. Jednak:
- w przypadku objęcia towarów procedurą celną przetwarzania pod kontrolą celną obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą.
- w przypadku objęcia towarów procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu lub przeznaczeniem celnym - wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.
Artur M. Brzeziński
- data utworzenia: 28-07-2005
- data modyfikacji: 01-06-2015