Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Dług w ZUS może pozbawić zwolnienia ze składek w związku z COVID-19

Iwona Maczalska

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty składek ZUS za okres marzec, kwiecień, maj mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z możliwości tej nie skorzystają jednak wszystkie firmy ...

<< Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy

Przedsiębiorcy w ramach uchwalonej w ostatnich dniach tzw. ustawy antykryzysowej mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przez okres 3 miesięcy (składki za marzec, kwiecień, maj). Aby skorzystać z tego przywileju przedsiębiorcy muszą spełnić odpowiednie warunki. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule ,, Zwolnienie z ZUS - kogo dotyczy, jak złożyć wniosek, co zyskasz”.

Zwolnienie z ZUS a zaległości w składkach

Okazuje się, że jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek jest brak występowania zadłużenia w ZUS. Chodzi dokładnie o przedsiębiorców, którzy w dniu 31 grudnia 2019 roku znajdowali się w trudnej sytuacji i posiadali oni nieuregulowane należności - w tym m.in. składki pobierane przez ZUS. Nie jest to uregulowane bezpośrednio przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, lecz wynika to z komunikatu wydanego przez Komisję Europejską w sprawie tymczasowych środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01 z 20.03.2020 r.).

<< Kto może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS? Ministerstwo Rodziny odpowiada

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek przez okres 3 miesięcy, muszą złożyć stosowny wniosek w ZUS. Wniosek można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - lub korzystając z tabeli dostępnej w artykule ,, Pobierz wniosek o zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy”.  Wnioski należy składać do dnia 30 czerwca. 

Koronawirus w PolsceZUS