Zwolnienie z ZUS i postojowe w ramach Tarczy Turystycznej do podpisu Prezydenta

Iwona Maczalska

Parlament zakończył prace nad przepisami Tarczy antykryzysowej skierowanej do branży turystycznej. Nowe przepisy pozwolą firmom turystycznym skorzystać ze zwolnienia z ZUS oraz ze świadczenia postojowego już jesienią tego roku.

Po nocnym głosowaniu Sejmu do podpisu Prezydenta trafiła ustawa antykryzysowa dla branży turystycznej, czyli tzw. Tarcza Turystyczna. Jej ostateczna wersja zakłada dłuży okres zwolnienia ze składek ZUS, a także niższy niż początkowo zakładano spadek przychodów uprawniający do skorzystania z tego zwolnienia z ZUS oraz ze świadczenia postojowego.

Tarcza Turystyczna uchwalona przez Sejm

Źródło: twitter.com/MinRozwoju

Tarcza Turystyczna - jaka pomoc dla przedsiębiorców?

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu zakończono ostatecznie prace nad Tarczą antykryzysową dla branży turystycznej. Do podpisu Prezydenta trafiła ustawa z sześcioma poprawkami zgłoszonymi przez Senat - przyjętymi wczoraj przez Sejm. Wśród kluczowych rozwiązań dla przedsiębiorców turystycznych znalazły się zapowiadane zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe.

Dla kogo zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS oraz ze świadczenia postojowegoskierowane będzie do firm turystycznych, które ze względu na sezonowość pracy nie miały możliwości wcześniej skorzystać z dostępnych form pomocy. Prawo do skorzystania ze zwolnienia z ZUS oraz postojowego skierowane będzie w szczególności do firm prowadzących działalność kulturalną i artystyczną, agentów turystycznych, przewoźników autokarowych, pilotów oraz przewodników turystycznych.

Dłuży okres zwolnienia ze składek ZUS

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek zaproponowanych w Senacie znalazło się wydłużenie okresu zwolnienia ze składek ZUS. Przypomnijmy, że w pierwotnej wersji projektu prawo do zwolnienia z ZUS dla branży turystycznej przysługiwać miało za trzy miesiące – za czerwiec, lipiec oraz sierpień 2020 roku. W ostatecznej wersji projektu okres zwolnienia został wydłużony do 30 września 2020 roku.

Niższy spadek przychodu uprawniający do zwolnienia z ZUS oraz postojowego

Kluczową poprawką przyjętą przez Sejm jest również niższa wysokość spadku przychodów uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia ze składek z ZUS oraz świadczenia postojowego. W myśl zmian, ze wspomnianych form pomocy skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, którzy zanotowali nie 80 a 75 proc. spadku przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.


Zachęcamy do śledzenia publikacji PIT.pl. Szczegółowe zmiany ujęte w ostatecznej wersji Tarczy Turystycznej będą opisywane na bieżąco.

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojowe