ZUS: Większość wniosków o postojowe złożonych w kwietniu zostało zrealizowanych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował prawie wszystkie kwietniowe wnioski o  świadczenia postojowe. Wnioski te są rozpatrywane na bieżąco - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

» Negatywna decyzja z ZUS w sprawie zwolnienia ze składek. Jak złożyć odwołanie?

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w poniedziałek (1 czerwca) w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24, mówiła m.in. o realizowanych przez ZUS zadaniach wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.

"Łącznie na ponad 1 mln wniosków o świadczenie postojowe zrealizowaliśmy 84 proc. Za sam kwiecień wskaźnik ten wynosi ponad 96 proc." - powiedziała prof. Uścińska. Świadczenie postojowe co do zasady wynosi 2080 zł netto.

» Sprawdź w PUE status swojego wniosku o wypłatę świadczenia postojowego

Z kolei liczba płatników, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek za marzec lub kwiecień lub maj wynosi około 1,6 mln. "Na ten moment objęte zwolnieniem czyli faktycznie umorzone zostały składki na łączną kwotę około 7 mld zł, w tym 3,8 mld zł za marzec oraz 3,2 mld zł za kwiecień" - powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS mówiła również o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Przekazała, że jak dotąd z tego prawa skorzystało około 800-900 tys. osób. Najwięcej w drugiej połowie marca oraz w kwietniu. "To wyjątkowe uprawnienie. W żadnym innym kraju Unii Europejskiej nie zastosowano takiego uprawnienia" - powiedziała prof. Uścińska.

"Dokonujemy i będziemy dokonywać ewaluacji tych rozwiązań. Patrzymy też na skutki finansowe" - dodała.

Szefowa ZUS oceniła, że zadania zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej i realizowane m.in. przez ZUS przekładają się na stabilizację zatrudnienia. "Z naszych danych statystycznych wynika, że nie nastąpiła fala likwidacji działalności" - powiedziała prof. Uścińska.

Źródło: ZUS.pl

Świadczenie postojoweKoronawirus w Polsce