Tarcza PFR 2.0: Odrzucony wniosek, o pomoc trzeba wnioskować ponownie

Przepisy ustawy o podatku VAT modyfikują termin, w jakim podatnik ma obowiązek złożyć spis z natury na dzień likwidacji spółki lub rozwiązania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Od lipca 2018 r. spodziewać się należy zmian, które pozwolą na większą niż do tej pory dowolność w przekazywaniu spisu do urzędu skarbowego.
Zmiany w VAT 2018 – spis z natury na dzień likwidacji lub zaprzestania działalności / YAY foto
Obecnie podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
W konsekwencji od 1 lipca 2018 r. nie będzie już konieczności, by spis trafiał do urzędu wyłącznie razem z deklaracją VAT-7/VAT-7K za okres likwidacji lub zaprzestania działalności. Możliwe jest wcześniejsze przekazanie spisu. Nie można natomiast przekazać go po złożeniu VAT-7/VAT-7K.
Co istotne, nowe przepisy podobnie jak i obowiązujące przed 1 lipca 2018 r. nie pozwalają przekazać do urzędu spisu po złożeniu deklaracji VAT, a przed terminem ostatecznym na przekazanie tej deklaracji (gdy podatnik robi to wcześniej, a zatem gdy robi to przed 25 dniem miesiąca po okresie rozliczeniowym).
Nie zmieniają się zasady opodatkowania majątku spisowego. Nadal obowiązek podatkowy powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania pozostaje natomiast wartość towarów podlegających spisowi z natury, którą ustala się jako cenę nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (czyli w momencie rozwiązania spółki lub zaprzestania czynności podlegających opodatkowaniu).
Piotr Szulczewski, PIT.pl