Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2024 r. Będzie stała składka zdrowotna?

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem możemy spodziewać się kolejnych, nowych przepisów dotyczących zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne.  Zmiany mają zostać wprowadzone 1 stycznia 2024 roku i dotyczyć wprowadzenia tzw. instytucji składki zdrowotnej stałej.

>>> Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców. Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

» Składka zdrowotna 2023 (Polski Ład)

Zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne jest bolączką wielu przedsiębiorców i księgowych. Ustalenie jej wysokości, jest nie tylko problematyczne, ale i czasochłonne. W odpowiedzi na liczne skargi przedsiębiorców, Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował u Ministra Zdrowia. Jak się okazuje, toczone są prace nad nowymi, uproszczonymi przepisami dotyczącymi składki zdrowotnej

» Oblicz składkę zdrowotną dla działalności gospodarczej za pomocą kalkulatora ZUS (Polski Ład)

Składka zdrowotna - zmiany 2024

Źródło: shutterstock

Składka zdrowotna do uproszczenia - prace Ministerstwa Zdrowia

Jak można przeczytać w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich – prowadzone są prace nad propozycjami uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia ,, obecnie prowadzone są konsultacje społeczne ze środowiskiem księgowych dotyczące możliwości uproszczenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Ze strony środowiska księgowych została przedstawiona propozycja, aby jeden z parametrów podatkowych - np. kwotę dochodu przedsiębiorcy wskazywaną w PIT-B - uczynić podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi stronie społecznej przez Ministerstwo Zdrowia w obecnie obowiązującym stanie prawnym wyżej wymieniona propozycja nie jest możliwa do realizacji, bowiem różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „PIT”) a podstawą wymiaru składki w ubezpieczeniu zdrowotnym generują przepisy prawa, z których część została wprowadzona do regulacji Polskiego Ładu w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców i księgowych”.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Stała składka zdrowotna od 1 stycznia 2024 r.?

Jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia ,, MZ zaproponowało odmienny sposób uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej, tj. wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. instytucji składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym, obejmującym rozliczenie składki rocznej. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Finansów analizuje również inne możliwości mogące przyczynić się do uproszczenia obliczania podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz przybliżenia jej do podstawy opodatkowania w podatku PIT”.

O postępach prac będziemy informowali na bieżąco.

 

Całą odpowiedź MZ na interwencję Rzecznika można przeczytać tutaj.

Składka zdrowotnaZUSNiski ZUSPolski ŁadHOT