Wydatki na zakup lodówki czy pralki można rozliczyć w PIT 2023. Są jednak warunki

Dziś w Parlamencie Europejskim głosowanie nad propozycją zakończenia praktyki przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Przypominamy, że niezależnie od wyników tego głosowania, za kilka dni nastąpi zmiana czasu.
Posłowie europarlamentu będą głosować nad projektem stanowiska UE. Kraje, które zdecydują się na trwałe zachowanie czasu letniego, powinny po raz ostatni dostosować zegary w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Kraje, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą po raz ostatni zmienić czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Choć nie znamy jeszcze wyników głosowania, to wiemy z pewnością, że w ten weekend nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy musieli swoje zegarki przesunąć o godzinę do przodu. Z soboty na niedzielę pośpimy krócej, gdyż o godzinie 2:00 w nocy przesuniemy wskazówki zegara na godzinę 3:00.
Zmiana czas będzie miała znaczenie dla pracowników, którzy tą noc spędzą w pracy. Przepracują oni bowiem na swoich stanowiskach siedem zamiast ośmiu godzin pracy. Co należy zrobić z jedną, nieprzepracowaną godziną?
Przepisy KP mówią wprost, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy. Za czas przestoju przysługuje mu bowiem wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Nie może być ono jednak w żadnym wypadku niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Projekt przepisów przyjęty przez posłów 410 głosami do192, przy 51 wstrzymujących się od głosu. Posłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok.
Wymiar czasu pracyKodeks pracyFormy zatrudnienia