Zmiana czasu letniego na zimowy 2022. Dłuższy sen i dłuższy czas pracy

Iwona Maczalska

Już pod koniec przyszłego tygodnia zmienimy czas z letniego na zimowy. Swoje zegarki przesuniemy wówczas o godzinę do tyłu. Dla niektórych z nas oznaczać to będzie, że pośpimy o godzinę dłużej, dla innych, pracujących dłuższy czas pracy tej nocy.

» Dodatki za pracę w nocy 2022-2023

Choć wiele osób liczyło na to, że w 2022 roku już nie będzie trzeba przestawiać zegarków, to okazuje się, że obowiązek ten nie został ustawowo zlikwidowany. Pisaliśmy o tym w artykule ,,Czy w październiku zmienimy czas na zimowy? Kiedy koniec z przestawianiem zegarków?".

Oznacza to, że zostało nam ostatnie półtora tygodnia do weekendu, w którym wszyscy będziemy musieli ponownie przesunąć nasze zegarki - tym razem o godzinę do tyłu. Bywa to problematycznie szczególnie w kontekście czasu pracy pracowników pracujących w nocy.

Zmiana godziny a czas pracy pracowników

Źródło: shutterstock

Zmiana czasu letniego na zimowy - kiedy?

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi podczas ostatniego weekendu października, w nocy z 29 na 30 października. W tym czasie musimy pamiętać o przesunięciu naszych zegarków o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00.

Zmiana czasu, to dłuższy czas pracy niektórych pracowników

Osoby pracujące w nocy z 29 na 30 października 2022 roku będą pracowały godzinę dłużej. Jak w ich przypadku wyliczyć wysokość wynagrodzenia? Pracownicy, którzy tą noc spędzą w pracy, przepracują na stanowiskach dziewięć zamiast ośmiu godzin pracy. Za przepracowany nocny czas należy im się zarówno standardowy dodatek za pracę w nocy, jak i dodatek za pracę nadliczbową.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Pracując zatem 9 godzin, pracownikowi za ostatnią godzinę przysługuje nie tylko samo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz również dodatek za pracę w nocy.

Wysokość dodatku, w zależności od okoliczności może wynieść 50% lub 100% wynagrodzenia. 100% dodatku do wynagrodzenia przysługuje jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypadła w nocy, niedziele lub święta niebędące dla pracownika dniami pracy. W każdej innej okoliczności pracownikowi należy wypłacić dodatek w wysokości 50%.

Dodatki za pracę w nocy w 2022 roku

Pracownikowi świadczącemu pracę w godzinach nocnych wypłacić należy również dodatek za pracę w nocy. Wysokość tego dodatku wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. W październiku 2022 roku wysokość dodatku za 1h pracy w nocy wynosi 3,58 zł. Wysokości dodatku za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2022 i 2023 roku można sprawdzić na stronie ,,Dodatki za pracę w godzinach nocnych 2022-2023”.