Złożyłeś wniosek o dodatek węglowy? Uważaj na fałszywe maile i próby oszustwa

Iwona Maczalska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed fałszywymi mailami, które wysyłane są do osób ubiegających się o wypłatę dodatku węglowego. Maile nie są autorstwa ministerstwa. Ich otwarcie grozi kradzieżą danych osobowych i pieniędzy.

» Od środy 17.08 można składać wnioski o dodatek węglowy. Oficjalny wniosek udostępniony

Osoby zainteresowanie uzyskaniem 3000 zł dodatku węglowego, nadal mogą składać wnioski w swojej gminie. Ostateczny termin wnioskowania mija dopiero 30 listopada. Warto jednak być ostrożnym. Okazuje się bowiem, że oszuści podszyli się pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska, i wysyłają do wnioskodawców fałszywe maile.

Fałszywe maile ws. dodatku węglowego

Ministerstwo Klimatu na swoim profilu internetowym publikuje wzór fałszywego maila oraz przestrzega przed jego otwieraniem.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Otwarcie linków zawartych w mailu może prowadzić do uzyskania dostępu do urządzenia, z którego odbieramy wiadomość (telefon, komputer itd.). Tym samym może to spowodować nie tylko kradzież wrażliwych danych osobowych, lecz również  utratę dostępu do konta bankowego i swoich pieniędzy.

Kto może jeszcze wnioskować o 3000 zł dodatku węglowego?

3 tys. dodatku węglowego skierowane jest do każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek, koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa lub
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.  

Więcej w artykule ,, Dodatek węglowy. 3000 zł dla ogrzewających domy węglem bez podatku PIT” oraz ,, 3000 zł dodatku węglowego z podpisem Prezydenta. Kto skorzysta z pomocy?”.