4 na 5 Polaków rozlicza PIT przez internet

Roczne sprawozdania jednostek podlegają nie tylko złożeniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dodatkowo o części z nich zamieszcza się wzmiankę w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, część publikuje w całości.
Źródło: YAY foto
Standardowym działaniem sądu rejestrowego po złożeniu sprawozdania finansowego, jest przedstawienie automatycznie informacji o wpisie do KRS w sprawie złożenia sprawozdania do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.
Kierownik jednostki w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (do 15 lipca 2017 r. dla jednostek, u których rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2016 r.) składa we właściwym rejestrze sądowym:
a w przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, a także tych spółek jawnych i komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, oraz w przypadku specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych – dodatkowo sprawozdanie z działalności.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania do KRS (wyłącznie o złożeniu sprawozdania finansowego a nie pozostałych dokumentów) jest w takich przypadkach automatycznie przekazywana do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.
Natomiast kierownik jednostki nieobjętej wpisem do KRS, której sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta, jest obowiązany złożyć wprowadzenie do sprawozdania finansowego, stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy, do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia, wraz z opinią biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty (np. sprawozdanie finansowe osoby fizycznej, spółki cywilnej osób fizycznych, które podlegało badaniu przez biegłego rewidenta).
Publikacja odbywa się poprzez przekazanie informacji do Monitora. Zgodnie z informacjami ze strony https://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/monitor-sadowy-i-gospodarczy/, załączanie sprawozdań odbywa się w wersji papierowej i ich odpowiedników w formie elektronicznej, tj. w postaci edytowalnego pliku w jednym z dozwolonych formatów: rtf, doc, docx, celem publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Opłata za ogłoszenie sprawozdania finansowego jest stała i wynosi 500 zł. Opłatę za ogłoszenie sprawozdania finansowego uiszcza się z góry na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawozdania finansowe są składane w Punkcie Przyjmowania Ogłoszeń do Monitora Sądowego i Gospodarczego albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez osobę, której został przydzielony unikalny adres internetowy (konto użytkownika) powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem oraz ważnym kwalifikowanym certyfikatem użytkownika (zarejestrowany użytkownik).
Nazwa i numer konta bankowego:
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
NBP O/O Warszawa 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000
Piotr Szulczewski, VAT.pl
Czytaj więcej: