Złóż PIT-WZ, a za 2017 rok rozliczy Cię urząd skarbowy

24.01.2018 09:00 (aktualizacja: )

Jeżeli samodzielne sporządzenie rocznego zeznania PIT za 2017 rok jest dla Ciebie problematyczne, możesz zlecić to urzędowi skarbowemu. W tym celu należy wypełnić druk PIT-WZ. Zanim to zrobisz, warto jednak upewnić się, że jest to dla Ciebie najkorzystniejszy sposób rozliczeń.

Złóż PIT-WZ a za 2017 rok rozliczy Cię Urząd Skarbowy

Złóż PIT-WZ a za 2017 rok rozliczy Cię Urząd Skarbowy ??

 

Trwa sezon składania rocznych rozliczeń deklaracji PIT. Dla wielu podatników jest to czas, który przyprawia ich o duży ból głowy. Muszą bowiem najpóźniej do końca kwietnia 2018 roku rozliczyć się z wszystkich dochodów, jakie uzyskali w 2017 roku.

Podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 bądź PIT-38 mogą liczyć na pomoc urzędu skarbowego. Wystarczy, że wypełnią i złożą wniosek PIT-WZ a urząd skarbowy sporządzi deklaracje za nich. Jest jednak pewien problem.

Urząd skarbowy wypełni za podatnika wyłącznie deklarację PIT-37 lub PIT-38. Podatnicy rozliczający się na innych drukach, w tym m.in. na druku PIT-28, PIT-36, PIT-36L, czy PIT-39 na pomoc ze strony US nie mają co liczyć. Co więcej zlecając wypełnienie deklaracji PIT przez urząd skarbowy warto mieć na uwadze, że urząd przygotuje jedynie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, którego poprawność sprawdzić musi sam podatnik. Co więcej w przygotowanym zeznaniu podatkowym urząd w 2018 roku ujmie tylko nieliczne ulgi podatkowe. Nie znajdziemy w nim m.in. ulgi internetowej, czy wszelkiego rodzaju darowizn.

Złożyć PIT-WZ czy samodzielnie rozliczyć deklarację w programie do rozliczeń PIT?

Okazuje się, że złożenie wniosku PIT-WZ nie zawsze jest najkorzystniejszym wyjściem dla podatnika. W druku PIT-WZ zawrzeć musimy bowiem większość tych samych informacji, które znajdują się obecnie w drukach PIT-37 i PIT-38 – z wyłączeniem danych o przychodzie, które bez żadnych zmian przepisujemy z druku PIT-11 otrzymanego od pracodawcy. PIT-WZ jest zatem szczególnie przydatny dla podatników mających obawy co do przepisania danych z PIT-11 do deklaracji na której aktualnie rozlicza się podatnik (PIT-37 lub PIT-38).

Redakcja PIT.pl zachęca do wypełnienia rocznego zeznania PIT za 2017 rok za pomocą bezpłatnego programu e-pity. Program dzięki intuicyjnemu kreatorowi pozwoli w łatwy i szybki sposób wypełnić zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami, a następnie w sposób automatyczny przesłać zeznanie do urzędu skarbowego.

Co więcej dzięki programowi e-pity użytkownicy będą mogli również skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR, które Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej uruchomi w połowie marca 2018 roku.

Warto zaznaczyć, że wypełniając zeznanie podatkowe z programem e-pity nie musimy martwić się o rozliczenie przysługujących nam ulgi i rozliczeń, czy przekazanie 1% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Po wpisaniu w programie podstawowych danych program rozliczy ulgi i odliczenia za nas samych. Z kolei 1% podatku można przekazać na dowolną Organizację Pożytku Publicznego. Program bowiem w żaden sposób nie ogranicza wyboru OPP i pozwala na samodzielnie wpisanie nr KRS organizacji na rzecz której chcemy przekazać nasz podatek.

/IM