Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony – zapowiedział na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
W czasie trwającej pandemii Covid-19 rządzący zdecydowali o przyznaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługiwało w dwóch okresach:
Obecnie od 20 września 2020 r. rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy przyznawany na zasadach ogólnych.
Pomimo rekordowej ilości zachorowań rząd wprowadził od 17 października zajęcia zdalne dla szkół wyższych i średnich z wyłączeniem zajęć praktycznych w strefie czerwonej. W strefie żółtej szkoły wyższe i średnie mają działać hybrydowo. Żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe pozostają otwarte.
Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji był pytany o przywrócenie zasiłku opiekuńczego.
Na pytanie odpowiedział: "Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak" Dodał, że rozważane są różne scenariusze, jednak – zaznaczył – rząd jak najdłużej chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym" Zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych
Obecnie od 20 września 2020 r. rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy przyznawany na zasadach ogólnych.
Dodatkowo rodzice dzieci, których placówka przeszła na tryb zdalny mogą wystąpić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaświadczenie, które będzie uprawniało do otrzymania zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem.
W sytuacji kiedy zaświadczenie wyda Państwowy Powiatowy Inspektora Sanitarny zasiłek przysługuje z puli 60 dni w roku, nie jest świadczeniem dodatkowym.
MacierzyństwoKoronawirus w Polsce