Pobierz e-pity 2019

Wypełnianie deklaracji PIT-37 za 2014 rok

Iwona Maczalska 08.12.2014 09:00 (aktualizacja: )

Sezon rocznych rozliczeń deklaracji PIT za 2014 rok zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim obowiązek rozliczenia dochodów uzyskanych w 2014 roku przez podatników. Sprawdź już teraz, dla kogo przeznaczona jest deklaracja PIT-37 i na co zwrócić uwagę podczas jej wypełniania.

W 2015 roku osoby, które będą rozliczały deklarację PIT-37 w wersji papierowej powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na aktualność wypełnianego druku. W 2015 roku będzie miał bowiem zastosowanie formularz PIT-37 w wersji 20 a nie w wersji 19, jak to miało miejsce w rocznych rozliczeniach PIT za 2013 rok.

Deklaracja PIT-37 za 2014 rok
 Źródło: Thinkstock

Aby uniknąć możliwości złożenia nieaktualnego druku zachęcamy do skorzystania z programu do rozliczeń rocznych, dzięki któremu w prosty i szybki sposób rozliczysz się z urzędem skarbowym przez Internet. Program dostępny będzie w styczniu na stronie programu do rozliczeń PIT za 2014 rok.

Kto rozliczy się na deklaracji PIT-37?

Deklaracja PIT-37 przeznaczona jest dla podatników, którzy w 2014 roku uzyskiwali dochody z tytułu umów o pracę, umów cywilnoprawnych, zasiłków pieniężnych, emerytur, rent, a także świadczeń przedemerytalnych. PIT-37 jest bowiem typową deklaracją składaną przez podatników, za których zaliczki na podatek PIT oblicza i pobiera płatnik np. pracodawca, czy zleceniodawca.

Podatnicy, którzy swoje przychody uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika, a więc samodzielnie obliczali zaliczki na podatek i je opłacali (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą) nie rozliczą się na druku PIT-37, lecz na druku PIT-36.
 

Bezpłatne SMS Opis deklaracji
PIT-37 (20) Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie zawsze na PIT-37

Małżonkowie chcący złożyć wspólne zeznanie podatkowe nie zawsze rozliczą się druku PIT-37. Na druku PIT-37 wspólne rozliczenie małżonków ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy oboje spełniają warunki do złożenia tej deklaracji np. oboje uzyskiwali dochody z umowy o pracę.

W przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą np. opodatkowaną według skali podatkowej, wspólne rozliczenie powinno mieć miejsce na druku PIT-36. Rozliczenie na druku PIT-37 będzie w tym przypadku błędne.

Błędem będzie również wspólne rozliczenie małżonków na druku PIT-37 w przypadku, gdy w roku za który składa się zeznanie podatkowe dopiero doszło do zawarcia związku małżeńskiego bądź rozwiązania wspólnoty majątkowej. W takim przypadku małżonkowie muszą rozliczyć się samodzielnie.

<< więcej o wspólnym rozliczeniu małżonków

Dochody pełnoletnich dzieci na PIT-37

Dziecko, które ukończyło 18 rok życia, a które w trakcie roku uzyskiwało dochód, zobowiązane będzie do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli dziecko zarabiało w roku, w którym ukończyło 18 rok życia, to przychody z okresu przed ukończeniem tego wieku należy doliczyć do przychodów rodziców, a pozostałe dochody dziecko rozliczy samodzielnie na własnej deklaracji rocznej PIT-37.

<< więcej o rozliczaniu dochodów dzieci

PIT-37 od marca 2015 rozliczy urząd skarbowy

Osoby mające wątpliwości w jaki sposób, prawidłowo powinny rozliczyć dochody z 2014 roku nie powinny się śpieszyć ze złożeniem zeznania podatkowego PIT w 2015 roku. Bowiem od marca 2015 roku deklarację PIT-37 może rozliczyć za podatnika urząd skarbowy. Odbywać się to będzie za pośrednictwem portalu podatkowego Ministerstwa Finansów.

<< więcej o rozliczaniu PIT-37 przez urząd skarbowy

Iwona Maczalska,
PIT.pl