W 2024 r. dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Najniższe pensje przekroczą 4200 zł

Wielu podatników nie jest świadomych, że w rocznym rozliczeniu PIT można ująć wydatki związane z zakupionym sprzętem AGD, meblami, czy oświetleniem. Tzw. ulga mieszkaniowa nie przysługuje jednak wszystkim. Kto może z niej skorzystać?
Podatnicy rozliczający PIT za 2022 rok mogą skorzystać z szeregu ulg i odliczeń od podatku. Wśród nich znajduje się tzw. ulga mieszkaniowa. W jej ramach rozliczyć w deklaracji PIT można poniesione wydatki na tzw. cele mieszkaniowe.
Źródło: shutterstock
Nie wszystkie zakupy domowe można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej. Prawodawca wskazał konkretny katalog wydatków, które można ująć w deklaracji PIT. W myśl interpretacji ogólnej Ministra Finansów wśród wydatków, jakie można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej znajdują się koszty podatnika związane z zakupem i montażem:
Cały wykaz wydatków, które mieszczą się w katalogu tzw. wydatków na cele mieszkaniowe znajduje się tutaj.
Ulga mieszkaniowa, podobnie jak wszystkie inne ulgi podatkowe, skierowana jest do konkretnej grupy podatników. Kto może z niej skorzystać?
Z ulgi mieszkaniowej skorzystać może podatnik, który poniósł wydatki na tzw. cele mieszkaniowe, lecz związane one były ze sprzedażą nieruchomości. Kluczowy jest tutaj jednak termin poniesienia wydatku. Warunkiem zwolnienia jest bowiem poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe w określonym terminie, tzn. w okresie nie później niż 3 lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.
Oznacza to, że aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat spożytkować należy na własne cele mieszkaniowe. Przy czym wydatki te muszą być poniesione i rozliczone w okresie 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została sprzedana.
Zakup wyposażenia mieszkania to tylko niektóre wydatki, jakie podatnik może odliczyć w PIT. W ramach ulgi mieszkaniowej rozliczyć można również wydatki na sam zakup domu lub mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zakup gruntu pod budowę domu. Wysokość poniesionych wydatków można powiększyć również o spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami.
Podatnicy chcący rozliczyć ulgę mieszkaniową powinni ująć ją w deklaracji PIT-39. Jeżeli masz obawy, w jaki sposób to zrobić zachęcamy do skorzystania z programu e-pity. Program krok po kroku poprowadzi Cię po deklaracji PIT-39 i podpowie, jak ująć wydatki na cele mieszkaniowe. Program dostępny jest poniżej:
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
NieruchomościRozliczenie roczneOdliczenia w PIT